Yorgunum

'Masallar ve Hikayeler' forumunda ORHAN tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Kitabımın üzerinde gözyaşımın lekesi kalmış, farkında bile değilim. Fonda ki şarkının anlamı hakkında derin hisselerim oluşmaya başladı. İncindiğim yerlere dokunuyor sanki... Ansızın nükseden mide ağrılarımı perçinliyor gibi... Bir de kahve içiyorum üstüne… Anneme hesap vermediğim şarkıları keşfediyorum.

Yorgunum…

Herkese güçlü, kendime güçsüz senaryolardayım, şairin ‘sonunu mutlu bağlar, gider evinde ağlar’ dizesindeyim. Her şey yarım bir ben tamam, bu bencillik mi başka bir şey mi? Elimde milyonlarca insan, kabıma sığmıyorum, kabıma sığmıyor ama bedenime sığıyorum, insan bedeni ne garip! Ne garip şeyleriz. Üst üste gelen devinimlerden, içime sığınmaktan yorgunum. İçim taşımaktan vazgeçerse bir gün beni? Hüznü ve huzuru aynı cümlede kurmak büyük hata…

Yanıldım/ Yorgunum…

Cümleler sızlayadursun, hayat kadar gerçek başka ne yaşadım ki? Bütün hırçınlığım, sevimliliğim, yeri geldiğinde masaya yerleşen yumruğum, kedileştiğim erkek…

Yorgunum…

Yolun başındasın, diyor. Yolum hakkında ufacık bir fikri olmadığından eminim. Sokak sokak gezen ama evde oturan bir halet bende ki… Bütün benzetmelerim yarım, yanıma aldığım tebessüm dudaklarıma yamanıyor. İşe atılmak için güzel bir gün…

Yorgunum…

Yorgunluğumu tekrarlarsam kronikleşir mi? Veya çivi çiviyi söker stratejisi ilk defa bende varlığını gösterir mi? Bu arada Müslüman olmasaymışım, sarhoş olup bir köşede… Tamam sızdım…

Yor-gun-luk… Küçükken hecelere bölerdik. Hani kökü, eki bilmem nesi... Ben hep argosu burnundan gelmiş bir sokağın çocuğuydum bu tür şeyler dikkatimi çekmezdi. Sürekli cezalandırılmış, sürekli bir ihtilal havasında olan sokaklardaydı aklım… Öyle ki sonbaharından dahi bir şey anlamazdı sokağım, yaprakları süpürüverirdi turuncu renkli amcalar! Belli ki onlarda yorgundu… Sokaklardaydı aklım, tamamen insancıl bir yan vardı, ceviz kokulu bir sokak başı, erguvansız bahçeler, kasımda bile yüzü gülmeyen hüzünler, tebessümün emanet durduğu sadakalardaydı zihnim… Hep bir yarımlıkta tamamlardım kendimi…

Yukarıdaki cümlede, diye başlarken öğretmen, kafamdan bin bir kahraman geçerdi, kahramanlarımı ele geçirdiğinde, kendimi tahtada bulurdum. Vahiy gibi bir şeydi. Yukarıdaki cümle benden hiçbir şeyini esirgemeden karşımdaydı! Öznesi, yüklemi, dolaylı ve dolaysız olayları, çatıları, sıfatları… Nimetkar cümleler!

Ve çocukluğum yorgundu, sokaklarım ve turuncu amcalar yorgundu. Yapraklar mücadeleden çekilmiş, rüzgâr ayak basmıştı sokağıma, sokak yorulur muydu?

Hangi hüzne adım attıysam, çizgisine basıp diskalifiye olduğum oyunlarda gibi kalakaldım. Kimse beni tam olarak anlayamadı. ‘Ben’ dilini geliştirdi öykücüler. Ben… Sokak… Turuncu… Kasım ve yorgunluk…

Yorgunum…

Bitecek işte çok istediğim sonbahar, bitecek ve yenisi gelecek/ dirilerek…

Asude Zeynep Toprak

Wish bunu beğendi.

2. hocam yine harika paylaşım emeğinize sağlık

3. Bu duygusal, anlamlı paylaşım için
    teşekkürler Orhan :f40:

4. çok güzel bir yazı teşekkürler :f118:

5. hüznü ve huzuru aynı cümlede kurmak büyük hata .. çok etkileyici paylaştığınız için tşkr

6. Bitecek işte çok istediğim sonbahar, bitecek ve yenisi gelecek/ dirilerek…

Bu sonbahar hiç bitmez. Sonbahar hüznü bende sonbaharı severim..Herkese güçlü, kendime güçsüz :(

+ r e p 'lik bir paylaşımdı. Hani insanın kendini bulduğu,duygularıma tercüman oldu dediği tarzdan bir paylaşımdı benim için. Müsadenizli günün hatta ayın paylaşımı seçiyorum ve yine müsadeniz varya kopyalayıp arşivime eklemek istiyorum.

Böyle nefis paylaşımlar kaleme aldığınız için sizi kutluyorum ve bizlerede okuma imkanı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum ;):f101:

7. bütün yorgunlukların dibe battığı ve tüm dinçliklerin , yüze çıktığı bir dünyada yaşamak güzel olurdu belki ama sonbahar gelmeden de ilkbaharı göremiyoruz

sağolun hocam kaleminize sağlık :f118:

8. Güzel bir kalem hoş bir anlatım.

Teşekkürler Orhan.

9. çok güzel bir yazıydı Teşekkürler Orhan Hocam kaleminize sağlık

10. harika dizelerdi orhan hocam kalemin daim olsun emeğine yüreğine sağlık olsun :f118::f118::f118: