Yolcu uğurlama duası

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Misafir tarafından 5 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Yolcu uğurlama duaları yolculuğa çıkarken uğurlama duası nedir

2. Cevap: Yolcu uğurlama duası

* Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), yolculuğa çıkanlara ve kendisiyle vedalaşanlara takvadan ayrılmamaları tavsiyesinde bulunmuş; günahlarının bağışlanması, can, mal, namus ve din emniyetlerinin sağlanması için dua etmiş,

Estevdiullâhe dîneküm ve emânete-küm ve havâtîme amâliküm
    Anlamı: Dininizi koruyup emanetlerinizi ifa etmeniz ve amellerinizi hayırla sonuçlandırmanız hususunda sizi Allah'a emanet ediyorum (Ebû Dâvud, Cihâd, 73; Tirmizî, Deavât, 4)

* Sahabeden Hz Enes (ra) diyor ki; Peygamber (s.a.v)'inn huzuruna bir adam geldi ve sefere (yolculuğa) çıkmak istiyorum dedi. O da ne zaman sefere çıkıyorsun deyince; Yarın inşaallâh dedi. Bunun üzerine Resûlullah adamın elinden tuttu ve onun için şöyle dua etti:
    Fî hıfzıllâhi ve fî kenefihî, zevvedekellâhüt-takvâ ve ğafere leke zenbeke ve vecceheke lilhayri eynemâ teveccehte
    Anlamı: Allah'ın hıfzu himayesiyle (gözetim ve koruması altında) git Allah sana takva azığı versin (takva nasib etsin), günahını bağışlasın Her nereye yönelirsen, hayrı o
    yöne çevirsin (Dârimî, İstizan, 41)

alıntı