Yıldızlara ve Burçlara İnanmak

'Dini Konular' forumunda Semerkand tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yıldızlara ve Burçlara İnanmak
  Burçlara inanmak Günahmıdır
  Burçlara ve yıldızlara inanmak

  İslam dinimizde Peygamberimiz Hz.Muhammed sav

  Zeyd ibni Halid el-Cühenî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazını kıldırdı.

  Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:

  ‘Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?’

  Sahabeler:

  −Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler.

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

  −‘Allah-u Teâlâ dedi ki; Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkâr etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse beni inkâr etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.”

  Buhari

  Dergi ve gazetelerdeki şans burçlarına bakmak da bu anlamdadır. Kısmetinde yıldızların ve gezegenlerin etkisi olduğuna inanırsa müşriktir. Eğlence olsun diye okursa asidir, günahkârdır. Çünkü şirk olan bir şeyi okuyarak eğlenmek caiz değildir. Ayrıca, şeytan kalbine yazılanlara inanmayı sokabilir. Şirke düşmesine sebep olur.

  Allah (Azze ve Celle) faydalı kılmadığı şeylerde faydalı olduğuna inanmak da şirktir. Bazıları, nazarlıklarda fayda olduğuna inanırlar. Bu ya kâhinin veya büyücünün söylemesiyledir, ya da eskilerden kalan bir inançtır. Nazar değmesini engellediğini sanarak boyunlarına veya çocuklarına takarlar. Vücutlarına bağlarlar. Arabalarına ve evlerine asarlar. Değişik taşlı yüzükler takarlar. Onlarla ilgili, belaları uzaklaştırdığı ve ortadan kaldırdığı şeklinde çeşitli şeylere inanırlar.

  Şüphesiz bu Allah’a tevekkülü yok eder. İnsanın ancak zayıflığını artırır. Bu haramda çare aramaktır. Asılan nazarlıkların çoğunda açıkça şirk, şeytanlardan ve bir takım cinlerden yardım isteme vardır. Bazı hilekâr büyücüler, Kur’an’dan ayetler yazarlar ve yanına şirk olan yazılar karıştırırlar. Bazıları da Kur’an ayetlerini necasetle (pislikle) veya hayız kanı ile yazar. Bütün bunların asılması ya da bağlanması Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu hadisiyle haramdır:

  “Kim bir nazarlık/muska asarsa Allah’a şirk koşmuştur!”

  Ahmed Müsned 4/156, Albânî Es-Silsiletü’s-Sahiha 492

  Bunları takan, Allah’tan başka bu eşyaların da fayda ya da zarar verdiğine inanırsa büyük şirk işleyerek müşrik olmuştur. Şayet onların, fayda ya da zarar gelmesine bir sebep olduğuna inanırsa ki Allah bunları sebep kılmamıştır o kimse küçük şirk işlemiştir.

  Muhammed Salih el-Müneccid
  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Yıldızlara Burçlara İnanmak Forum Tarih
Kutup yıldızı nedir neden diğer yıldızlara benzemez? Sorun Cevaplayalım 3 Nisan 2014
Yasemin Yıldız Yıldızlara Sordum Seni Şarkı Sözü Şarkı Sözü 6 Ocak 2013
Seni Sordum Yıldızlara Şarkı Sözü Şarkı Sözü 15 Kasım 2012
Yıldızlararası madde Nedir Sayısal Dersler 31 Temmuz 2011