Yıldız Teknik Üniversitesi hangi ilimizdedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. Yıldız Teknik Üniversitesi hangi ilimizdedir?

İstanbul ilimizdedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi ya da kısaca Yıldız veya YTÜ, İstanbul, Türkiye'de yer alan 1911 yılında Kondüktör Mekteb-i Alisi adıyla kurulmuş devlet üniversitesidir.
    Bünyesindeki 10 fakülte, 2 enstitü, 3 Yüksekokul ve 41 bölüm ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sultan V. Mehmet Reşat zamanında Nafıa Nazırlığı'na (Bayındırlık Bakanlığı) bağlı Vilayet Nafıa İdarelerinin “Fen Memuru” (eski adıyla kondüktör, yeni adıyla tekniker) ve Mühendis gereksinimlerini karşılamak amacıyla 1911’de Kondüktör Mekteb-i Alisi adıyla, Paris’teki “Ecol De Conducteur”ün müfredat programı esas alınarak Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı bir üniversite olarak kurulmuş ve okula öğrenci kaydına 22 Ağustos 1911’de başlanmıştır. Zamanla padişahların ve cumhuriyet döneminde de yöneticilerin desteğiyle büyüyüp gelişen okul bugün merkezi İstanbul'un kültür ve iş merkezlerinden Beşiktaş'ta bulunan 4 yerleşkeye sahiptir. Yıldız ve Davutpaşa yerleşkelerinde Osmanlı döneminden kalan binalarda eğitim yapılmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi bugün 26000 civarında lisans, 4000 civarında lisansüstü öğrenci ve 1000 civarında öğretim görevlisi ile eğitim hayatını sürdürmektedir. Türkiye'deki pek çok üniversiteden farklı olarak kuruluşunda elektrik, inşaat, kimya-metalurji ve makina olarak 4 fakülteye ayrılmıştır. Yıldız'lı pek çok hoca ve mezun TÜBİTAK bilim ödülü ve TÜBA ödülü almıştır ve pek çok hoca da ABD, İngiltere, Rusya bilimler akademisi üyesidir. Mayıs 2012 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Türkiye'nin ilk tam kapsamlı ISO 9001 belgeli üniversitesi olmuştur