yıldız dağları nerede

'Ders notları' forumunda Elfida tarafından 14 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. yıldız dağları hangi ilimizdedir

  Yıldız Dağları, yada Istranca Dağları Türkiye'nin
  Trakya bölgesinde
  Kırklareli,
  Tekirdağ,
  İstanbul illerinde ve güneydoğu İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Bulgaristan'da bulunan alçak bir dağ takımı. Yıldız Dağları, Trakya'nın
  Karadeniz kıyılarına paralel olarak,
  Bulgaristan'ndan
  İstanbul iline kadar yaklaşık 300 kilometrelik bir dağ zincirinden oluşmaktadır. Bu zincirin en yüksek noktası
  Kırklareli ilinde bulunan yaklaşık 1.031 metrelik
  Mahya Dağ zirvesidir. Bulgaristan'da bu dağlar Strandzha adıyla anılmaktadır.

  Yıldız Dağları, Trakya'nın
  Karadeniz kıyılarına paralel olarak, Bulgaristan'ndan İstanbul iline kadar yaklaşık 300 kilometrelik bir dağ zincirinden oluşmaktadır. Bu zincirin en yüksek noktası Kırklareli ilinde bulunan yaklaşık 1.031 metrelik Mahya Dağı zirvesidir. Bulgaristan'da bu dağlar Strandzha adıyla anılmaktadır.

  Kırklareli’nin kuzeybatı-güneydoğu yönündeki Yıldız Dağları’nın asıl ana noktalarını jeolojik yönden granit ve gnayslar oluşturur. Bunun üzerinde de kristalen yüzeyler yer alır. Orta yükseklikte bir dağ sırası olan Yıldız Dağları'nın en yüksek bölümü Kırklareli ile Demirköy arasındadır. Bu bölümdeki büyük ve küçük Mahya Dağları 1.031 m. ye ulaşır. Kırklareli-Demirköy hattının kuzeybatısına doğru da yükselti azalır. Buradaki başlıca yükseltiler, Fatmakaya Tepesi (901 m.), Sivritepe (851 m.), Kaletepe (846 m.), Dalyantepe (725 m.), Bocalar Tepe (680 m.), Karakoltepe (719 m.), Yeltepe (618 m.), Çavuştepe (726 m.) ve Topkoru Tepe’dir (592 m.).

  Yıldız Dağları kuzeyden Karadeniz’e dökülen, güneyde de Ergene’ye ulaşan akarsularla parçalanmıştır.
    2. kırklareli
    3. sizin sitenize bayıldım çok ilgilisiniz :)