Yıldırım Resimleri

'Resimler' forumunda Destina tarafından 24 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

  1. Kara bulutların yeryüzüne iyice yaklaştığı fırtınalı havalarda şimşek çakmasını biraz korku ve endişe, biraz da o parlak mavimsi ışığın güzelliğini görmek için kim bilir kaç defa pencereye koşmuşuzdur. Şimşek ve yıldırım basitçe farklı elektrik yüklü merkezler arasındaki bir dengeleme (nötrlenme) olarak tarif edilebilir.Şimşekte bu merkezler iki ayrı bulut iken yıldırımda yer ile buluttur.

    Yıldırıma sebep olan bulutların elektriklenmesi henüz tam manasıyla anlaşılmamış hadiselerdir. Negatif elektrik yükleri taşıyan bir bulutta, yıldırım oluşturacak iyonize olmuş bir kanal vardır. Bu kanalda santimetrede 10.000 voltluk bir potansiyel farkı mevcuttur ve yıldırım oluşmasında esasında yeryüzüne doğru ışık hızının onda biri kadar bir hızla 11.000 (km sn) yaklaşır. Bu hal havanın çok yüksek bir elektrik enerjisi tarafından delinmesidir. O andan yeryüzünde bulunan altında tekabül eden yerde pozitif yükler yoğunlaşmaya başlamıştır. İyonize kanal yerdeki bu pozitif yük merkezine ulaştığında yıldırım hadisesi gerçekleşir.

    Yıldırım Resimleri1. Yıldırım Resimleri2. Yıldırım Resimleri3. Yıldırım Resimleri4. Yıldırım Resimleri5. Yıldırım Resimleri6. 17oo3.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Yıldırım Resimleri Forum Tarih
Gülin Yıldırımkaya Kimdir Hayatı Kariyeri Resimleri Biyografi 9 Şubat 2013
Yıldırım Mayruk Kimdir, Resimleri Biyografi 4 Eylül 2012
Sinem Yıldırım Resimleri Resimler 18 Ağustos 2012
Yıldırım Gencer Kimdir, Resimleri Biyografi 1 Ağustos 2012