Yılbaşından itibaren yeşil kart kalkıyor

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 11 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Yeşil Kart sistemi kalkıyor..2012'de 5 milyon Yeşil Kartlı sağlığa para ödeyecek.
  Yılbaşından itibaren Yeşil Kart sistemi kalkıyor. Yeşil Kart sahipleri sağlık hizmeti almak için artık para ödemek zorunda kalacak.
  2012 yılında 9.5 milyon Yeşil Kart iptal edilecek.

  2012 Programına göre hükümet, Yeşil Kart sisteminin ortadan kaldırılmasıyla bütçedeki sağlık giderleri kaleminde 4.4 milyar liralık bir düşüş olacağı hesaplandı. Bu durum 2012 Programında da, “ 5510 sayılı Kanun uyarınca yeşil kart sahiplerinin sağlık harcamalarının 2012 yılından itibaren SGK’ya devredilecek olmasından ötürü sağlık giderleri kaleminde bir önceki yıla göre 4.4 milyar TL’lik bir düşüş bekleniyor” ifadesiyle yer aldı.


  Yeni dönemde Genel Sağlık Sigortası (GSG) sistemine geçilirken, Yeşil Kartlılar da genel sağlık sigortası kapsamında olacak. Yeşil Kart sahiplerinin her birinin durumunun ne olacağı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yapacağı gelir testiyle belirlenecek. Buna göre en az 5 milyon Yeşil Kart sahibinin prim ödemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. 9.5 milyon Yeşil Kart sahibi, durumunun ne olacağını ve ne kadar prim ödemek durumunda kalacağını öğrenmek için yılbaşına kadar bekleyecek.

  Yeşil Kart sahipleri, harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, banka kredi kartı harcamalarından, kira ödemelerine, kira gelirlerinden elektrik, su, telefon kullanımlarına kadar bir çok ayrıntıyı içeren yöntemler ve veriler kullanılarak teste tabi tutulacak.

  (NTV)
   
Yükleniyor...
- Yılbaşından itibaren yeşil Forum Tarih
Ekmek 1 Temmuz'dan İtibaren Daha Sağlıklı Haberler 25 Haziran 2012
Facebook Bugünden İtibaren Yasak Haberler 13 Mart 2012
Çocuklarımıza kaç yaşlarından itibaren oruç tutturmamız gerekiyor? Sorun Cevaplayalım 23 Ağustos 2011
Cumhuriyetin İlanından İtibaren Eğitimin Gelişimi Eğitim Genel Türk Tarihi 26 Mayıs 2011