Yezidiler Kimdir? Yezidilik inancı Nedir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Sezen tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Sezen

Sezen Editör

Yezidiler Kimdir? Yezidilik inancı Nedir?
    Son günlerde Işid’in Yezidiler üzerine yaptığı zulüm nedeniyle sıkça duyduğumuz Yezidilik hakkında bilmediklerimizi, merak ettiklerimizi araştırdık. Yezidilik nedir, Kutsal kitapları nedir, nelere inanırlar?

Yezidilik Peygamber efendimizin emriyle Mekke’nin güneyindeki Taif kentine sürülen 4. Emevi Halifesi I. Mervan ile aynı sydan gelen Adi bin Musafir tarafından Zerdüştlük ilkeleri üzerine kurulan, Mushafa Reş ve Kitab el Celve isimli kitapları kutsal sayan inançtır.

Yezidilere göre Allah dünyanın sadece yaratıcısıdır ancak sürdürücü değildir. “Yezîdî” kelimesi bu dinin tanrısı olan Azda kelimesinden türetildiği iddia edilmektedir. Kürt dilinde “Tanrı” ismini karşılayan iki kelime mevcutur bunlar “Xweda” ve “Ezda” dır. Ezda beni yaratan, veren ve var eden anlamlarına gelmektedir. Xweda ise kendiliğinden var olan anlamına gelmektedir.

Koyu bir Sünni olan Arap kökenli Şeyh Adi tarafından kurumlaştırılan bu dinde inananların çoğunluğu Kürtçe konuşmakta olup ağırlıklı olarak Irak’ın Musul kentinde yaşamaktadırlar.

Başlangıçta Tanrı Azda, kendi ateşinden Melek Tavus’u yaratır ve ona Evren’i ve insanı yaratma görevini verir. Bununla birlikte yaradılış işinde Tavus’a yardımcı olacak altı melek daha yaratır. Bunun üzerine Melek Tavus, Azda’nın verdiği buyruk doğrultusunda ve yine Azda’dan aldığı bir toz ile Erkek ile Kadın’ı ve Evren’i, ayriyeten ayak işlerini görmesi için dört cin yaratır.

Daha sonra Melek Tavus, yarattığı bu iki insanı takdim etmek üzere Azda’nın yanına gider ve Azda, Melek Tavus’a “Bundan sonra bu iki insana tâbî olacaksın” der. Bunun üzerine Melek Tavus, “Bu iki insanı yaratan, yoktan vareden benim. Niçin onlara tâbî olayım? Ben sadece beni yaratan sana tâbî olur, sana ibadet ederim” der.

İnançları arasında şu esaslar vardır:

Dünya sonsuzdur, Dünya’yı yaratan tanrı onu asla yıkmaz.
    Tabiatın korunması ve tabiata saygı esastır.
    Günde üç defa Güneş’e dönerek ibadet edilir.
    Çarşamba gününü dinlenme günüdür. Çünkü Melek Tavus’un ve ilk iki insanın yaratıldığı gün olup Şahid bin Car’ın meydana geldiği gündür.
    Ancak Şahid bin Car’ın soyundan gelenler Yezîdîdirler. Sonradan Yezîdî olmak mümkün değildir.
    Şeytan’ın adını telaffuz etmek, onun adını hatırlatan Kitan, mel’un, na’l, Şar, Şat gibi kelimeleri anmak, bu isim mukaddes olduğundan haramdır.
    Mukaddes ağaçlara tapılır.
    Kadınların saçlarını kesmesine müsade yoktur.
    Nisan ayında evlenilmez.
    Bal kabağı, ceylan eti ve marul yenmez.
    Çok mukaddes bir renk olduğundan lacivert renkli elbiseler giyilmez.
    Kesin bir kast sistemleri olup ancak kast dahilinde evlenilebilir.
    Üst kasta mensup olanlar, çok eşli evlenebilir.
    Başka din mensubuyla evlenen “afaroz” edilir, hattâ öldürülür.
    Reenkarnasyon vardır.
    Mitraizm’de olduğu gibi boğa kurban edilir
    Vaftiz yapılır.