Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Nedenleri

'Hastalıklar' forumunda Büsra tarafından 8 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

  1. Erişkinlerde yoğun iş hayatı, zorlu şehir hayatı ve kişisel sebeplerden dolayı yaşanan stres bazı durumlarda kişinin aktivitelere karşı ilgisinin azalmasına, unutkanlığa, yorgunluk hissine ve uyku bozukluklarına neden olabilmektedir. Ancak dikkat esikliği bozukluğu stres sonucunda ortaya çıklan bu belirtilerle karıştırılmamalıdır. Çünkü dikkat eksikliği bozukluğu nörolojik bir problemdir ve beyin kimyasında meydana gelen değişimler sonucu ortaya çıkmaktadır.

    Beyindeki sinir yollarının doğru olarak çalışmaması neticesinde oluşmaktadır. Sinir taşıyıcısı (neurotransmitter) olan Dopamin dikkat eksikliği üzerinde anahtar rol oynamaktadır. Dopamin sorunları ilgisizlik, yoğunlaşma eksikliği, öğrenme zorluğu, uyku bozuklukları gibi problemlere neden olur.

    Bazı durumlarda travmatik beyin yaralanmaları, örneğin bir trafik kazası sırasında başın hızla bir yere çarpması gibi durumlarda erişkinlerde dikkat eksikliği sorunlarına yol açabilmektedir. Erişkinlerde dikkat eksikliği tedavisi uzman bir doktor tarafından terapi ve ilaçların kullandığı karma bir tedavi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Haziran 2015
Yükleniyor...
- Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Forum Tarih
Yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür? Soru Cevap 15 Ocak 2012
Yetişkinlerde görülen D vitamini eksikliğinin sonuçları nelerdir Sağlık Rehberi 28 Kasım 2011
Türkiye’nin matematik ve özel konumunu dikkate alarak bölgedeki durumu Ders çalışıyorum 3 Eylül 2016
Kozmetik Ürün Seçerken Dikkat Kadınca 19 Mayıs 2016