Yeterlilik sınavına kimler girebilir?

Konusu 'Soru Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 4 Şubat 2012 başlatılmıştır.

  1. Misafir Ziyaretçi

    2012 Diyanet Yeterlilik sınavına kimler girebilir? mesela açıktan ögretim gören yani imam hatip 3. ya da 4. sınıf ögrencileri de girebiliyor mu
  2. Aysell Üye

    Cevap: Yeterlilik sınavına kimler girebilir?

    Sınava katılmak isteyen adaylarda aranan şartlar

    657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48. maddesinde sayılan genel şartlar ile birlikte;

    a) Stajyer Vaizlik için;

    1- Dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olmak.
    2-Bayan olmak
    3- Stajyer vaizlik yapmaya mani bir özrü bulunmamak

    b) Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği için;

    1- En az imam-hatip lisesi mezunu olmak.
    2- Bayan olmak.
    3- Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

    c) İmam-Hatiplik için;

    1- En az imam-hatip lisesi mezunu olmak.
    2- Erkek olmak,
    3- İmam-Hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

    d) Müezzin-Kayyımlık için;

    1- En az İmam-Hatip Lisesi mezunu olmak. (Hafızlık belgesine sahip olup lise/dengi okul mezunu olanlar da müracaat edebilir.)
    2- Erkek olmak.
    4- Müezzin-Kayyımlık yapmaya mani bir özrü bulunmamak.