Yeryüzünde Sıcaklık Dağılışı

'Ders çalışıyorum' forumunda Wish tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Yeryüzünde Sıcaklık Dağılışı  Yeryüzünde sıcaklık dağılışları incelenirken şu ortalamalar dikkate alınır :

  -Yıllık sıcaklık ortalamaları

  -Ocak ayı sıcaklık ortalamaları

  -Temmuz ayı sıcaklık ortalamaları  Yıllık sıcaklık ortalamalarına göre :

  - Yeryüzünde sıcaklık kuşakları oluşmuştur. Genel olarak dönenceler arasında kalan kesimler sıcak kuşağı oluşturur. Kutuplar çevresi soğuk kuşak , arada kalan enlemler ise ılıman kuşaktır. Türkiye ılıman kuşakta yer alır.

  - Kuzey Yarımküre'de Güney Yarımküre'ye göre sıcak ve ılıman kuşak daha geniş, soğuk kuşak daha dardır. Bunun nedeni K.Y. de karaların daha geniş yer kaplamasıdır.

  - İzoterm eğrileri G.Y. de daha düzenli uzanır. Çünkü burada karalar azdır.

  - K.Y. de yüksek enlemlerde karaların batı kıyıları daha sıcaktır. Bu durumun nedeni sıcak su akıntılarıdır.  Ocak ayı sıcaklık ortalamalarına göre :

  - KY kışı yaşar, en düşük sıcaklıklar bu yarımkürededir. GY yazı yaşar, en yüksek sıcaklıklar bu yarımkürededir. En düşük sıcaklık Kuzey kutup noktası yakınındaki büyük kara parçası olan Sibirya'nın iç kesimlerinde ölçülür ( -40°C )

  - En yüksek sıcaklıklar Oğlak Dönencesi üzerindeki karaların iç kısımlarındadır. ( Güney Amerika, Güney Afrika, Okyanusya )  Temmuz ayı sıcaklık ortalamalarına göre :

  - GY kışı yaşar, en düşük sıcaklıklar bu yarımkürededir. KY yazı yaşar, en yüksek sıcaklıklar bu yarımkürededir. En düşük sıcaklık Güney kutup noktasının bulunduğu Antarktika'dadır.( -20°C )

  - En yüksek sıcaklıklar Yengeç Dönencesi üzerindeki karaların iç kısımlarındadır. ( Kuzey Afrika, Arap Yarımadası, İran Platosu, Orta Asya. )  Yeryüzünde Yağış Dağılışı

  - Yıllık yağış dağılışına göre yeryüzünün bazı yerleri yıllarca hiç yağış almazken bazı yerlerin yağış miktarı 2000 mm yi geçmektedir.

  - Ekvator çevresi, orta kuşak karalarının batı kıyıları ve Güneydoğu Asya, yeryüzünün en fazla yağış alan yerleridir.

  - 30° enlemlerindeki D.Y.B. alanları , etrafı yüksek dağlarla çevrili kapalı havzalar ile kutuplar (T.A.B.) yeryüzünün en az yağış alan yerleridir.

  - Yağışın yıl içindeki dağılışına yağış rejimi denir. (Düzenli – düzensiz)
   
Yükleniyor...
- Yeryüzünde Sıcaklık Dağılışı Forum Tarih
Yeryüzünde Sıcaklık Dağılışını Etkileyen Faktörler Sözel Dersler 28 Ekim 2011
Yeryüzünde İlk Mabed Neresidir? İslami Bilgiler 20 Kasım 2012
Yeryüzünde Tahminen Ne Kadar Canlı Türü Yaşamaktadır Kısa Bilgiler 1 Kasım 2011
Yeryüzünde Volkanların Dağılışı Sözel Dersler 29 Ekim 2011