Yerli arabanın ismi

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 14 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Yerli otomuz ismi
    Yerli otomuz ismi ne?
    Yerli oto

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yılın başında TÜSİAD'ta yaptığı "yerli marka" otomobil çıkışının ardından neredeyse 10 ay geçti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başta olmak üzere hükümet tarafından bu konu hiç gündemden düşmedi. Şimdilerdeyse Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) hazırladığı ve hükümete sunduğu rapor sonrasında sonrasında iyiden iyiye kızışmış durumda

Ben burada elbette ki "babayiğit" kim olacak, 2.5 milyar dolar bir marka yaratmak için fazla mıdır ya da üretilecek otomobilin fiyatının 20-25 bin TL olması yeterli mi gibi durumlara girmeyi pek arzu etmiyorum aslında. Zaten yeterince konuşuluyor, tartışılıyor... Elbette bir değil, istenirse birden fazla babayiğit çıkması muhtemel yeri marka otonun üretimi için.Yan sanayi tecrübesini de arkasına alan bir girişimde yer alması muhtemel girişimcilerin demeçlerini herkes biliyor artık. Bu konuda tecrübesi olan da hevesleniyor olmayan da... Yakın zamanda, tıpkı Malezyalı Proton, Romen Dacia, Rus Lada, İranlı Samand gibi yabancı firmaların ortaklıklarıyla yerli bir marka oluşturulması bile gündeme gelebilir.

Bununla birlikte markanın ortaya çıkması için ortaya konulan maliyet hesaplarının karışıklığı ve birbirini tutmayan rakamlara ulaşması da kafanızı karıştırmasın. Suudiler 500 milyon doları bastırıp, Koreli bir üreticiyle kendi otomobillerini üretmek için anlaşmışlardı. Buna benzer operasyonlarda 500 ile 750 milyon dolar arasında bir bütçeyle yepyeni bir tasarım, ardından fabrika ve ardından ekipmanlar filen derken dört dörtlük olmasa da ilk etapta üretimin gerçekleştirilebileceği bir tesisi, üretilecek en az iki modeli hazırlamak mümkün olabilir gibi görünüyor. Fiyatına gelince... Elbette rekabetçi olması için 20-25 bin bandı fena değil. Muhtemelen B Sınıfı olacak bir otomobil için özellikle de. Tabii C Sınıfı model için bu fiyat 30 bine çıkabilir. Donanımlar ve motor özellikleri de bunda etkili olacaktır...

Sizce yeni üretilecek otomobilin ismi ne olsun?

Neyse, benim asıl merak ettiğim konu, çıkacak olan markanın adı... Zira Devrim, Anadol, Murat gibi insanların zihinlerinde ve anılarında yer eden bir marka olması gerek diye düşünüyorum. Elbette markanın, şayet günün birinde dış pazarlara da açılacaksa, kolay telaffuz edilir ve akılda kalıcı, ama aynı zamanda da gittiği ülkelerde kötü anlamlara gelmeyecek bir şey olması gerek.

Eminim herkesin aklına geliyordur, markanın "Babayiğit" olması ihtimali. Elbette anlamlı olurdu herhaldeama dış pazarlarda pek bir şansı olmasını beklememeli tabii ki. Bunun yanında Türkiye'de üretilen "Maral", bence iyi örneklerden biriydi. Bir türlü üretilemeyen Etox, şu sıralar akıbetinden bilgi sahibi olmadığım Diardi ya da şimdilerde yerli marka sevdasıyla yeniden gümdeme gelen Imza da öyle... Eminim bu konuda hassas davranılacak ve belki de Anadol'da olduğu gibi bir yarışma filan açılacaktır. Umarım o zaman da, sevdiğim bir gazeteci arkadaşımın yıllar önce ortaya attığı gibi "Malkoçoğlu" türünden bir isim çıkmaz...

Tabii markanın model isimleri de bir hayli önem taşıyor. Tamam, öncelikle bu model adlandırma işinin sayısal mı, alfabetik mi yoksa isimlerle mi oluşturulacağı saptanmalı. Ancak muhtemelen isimlendirme olacaktır diye düşünüyorum. O zaman da umarım ticari araç üreten bazı firmalarımızın yaptığı gibi telaffuzu zor şeyler ortaya çıkmaz. Örneğin ben, "Uveyk" adını yazarken internete girip bakmak ihtiyacı hissettim. "Ü" var mı ya da "y"den sonra arada "i" var mıydı gibisinden.