Yeniçağda Yapılan Keşifler Nelerdir

'Ders notları' forumunda SümbüL tarafından 20 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yeniçağda Yapılan Keşifler

  * 1486'da Portekizli kaşif, Bartelmi Diaz, Afrika'nın güneyindeki Ümit Burnu'nu keşfetti. Fırtınalar Burnu olarak bilinen bu bölgeye gemicilerin cesaretini kırmamak amacıyla "Ümit Burnu" denildi.
  * 1498'da Wasko dö Gama, Müslüman kaşif ibn-i Macit'in de yardımıyla, Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan'daki Kaliküta Limanı'na ulaşmıştır. Böylece Hindistan'a giden deniz yolu bulunmuştur.
  * 1492'de Kristof Kolomb, Orta Amerika'daki Antil Adalarına ulaşmıştır. Ancak buranın yeni bir kıta 0lduğunu anlayamamış, Hindistan'ın batısındaki adalar olduğunu zannetmiştir. Kolomb bu bölgeye bundan sonra üç sefer daha düzenlemiştir.
  * 1501'de bölgeye ulaşan Amerika Vespuci bölgenin yeni bir kıta olduğunu anladı. Bu kaşifin isminden dolayı da kıtaya Amerika denilmiştir.
  * 1519 - 1522 yılları arasında Dünya'nın yuvarlaklığı Macellan ve Del Kana tarafından ispatlandı. Sürekli batıya gidildiğinde aynı noktaya gelineceğini belirten Macellan, Filipinlere ulaştığında buradaki yerli halkla yapılan mücadelede ölmüştür. Del Kano seyahati tamamlamıştır (1522).
   
Yükleniyor...
- Yeniçağda Yapılan Keşifler Forum Tarih
Yeniçağda Avrupada Bilim Teknik gelişmeleri Ders notları 20 Şubat 2010
Yeniçağda Avrupanın Durumu özet Ders notları 20 Şubat 2010
Hafta sonu yapılan eft hesaba ne zaman geçer Haberler 26 Nisan 2015
Güzel kokusu yaprağı kırılınca alınan ve sabunu yapılan bitki hangisidir Sorun Cevaplayalım 20 Ocak 2015