Yeni yıl keki

'Damak Keyfi' forumunda Blue tarafından 28 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Yeni Yıl Keki
    Malzeme

4 adet yumurta (oda sıcaklığında)
    2 su bardağı toz şeker
    1 su bardağı sıvıyağı
    1 su bardağı süt
    4-5 çay kaşığı kakao
    2 su bardağı un
    1 paket kabartma tozu
    1 paket vanilya
    Üzeri için;1 paket kakaolu hazır puding
    1 yemek kaşığı dolusu kakao
    2 su bardağı süt
    çiçek şeklinde gofretler

Öncelikle, derin bir kabın içinde; oda sıcaklığındaki yumurtalar ve toz şekeri, köpük köpük oluncaya kadar, 2-3 dakika çırpın. Sıvıyağ, süt ve kakaoyu ekleyip 4-5 dakika daha çırpın. Şimdi bu karışımdan 1 su bardağı kadarını alıp, bir tarafta bekletin. Kalan kek hamurunun içine kabartma tozu, vanilya ve unu yavaş yavaş ekleyin. Tekrar çırparak tüm kek harcını iyice karıştırıp iyice yağlanmış, 25-30 santimetre çapındaki kek kalıbına aktarın. 5 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında 35-40 dakika pişirip çıkarın. Üzerine sıcakken ayırdığınız kek harcından döküp, çekmesini bekleyin. Kekin soğumasını beklerken başka bir tarafta üzeri için; kakaolu puding, kakao ve sütü orta boy bir tencereye aktarın. Orta ateşte sürekli karıştırarak, katılaşıp koyulaşıncaya dek pişirin. Kaynamaya başlayınca ocaktan alın. Kakaolu sosu, mikserle ya da el blendırıyla çırpıp, pürüzsüz hale getirin. Son olarak, kekin üzerine bu ılık kakaolu sosu düzgünce sürün. Üzerine çiçek şeklindeki gofretlerle süsleyip servise sunun.

2. Cevap: Yeni yıl keki

Çook süper gözüküyorr..... Yanlız herşey tamda şu çiçek şeklindeki gofreti nerden bulacaz yaww...

3. Cevap: Yeni yıl keki

eilene sağlık bluecim çok güzel gözüküyor hemen denemeliyim .teşekkürler canim

4. Cevap: Yeni yıl keki

Yaw evet nerde var bu çiçek şeklinde gofretler..:f20:

5. Cevap: Yeni yıl keki

Bence yok böylee gofret mofret kekde yoktur allah bilir. kekleniyoruz yani allaa allaaa.

6. Cevap: Yeni yıl keki

Evet kekleniyor olabiliriz:f20: Blue Ablaa olaya bi açıklık getirir misin..?:f106:

7. Cevap: Yeni yıl keki

Keklenmiyorsunuz o gofretleri hazır alıyorsunuz :f40: üzerine yerleştiriyorsunuz :f40:

8. Cevap: Yeni yıl keki

Güzel bir tarife benziyor illaki yılbaşındamı yapılıyor bu arkadaşım biz sana gelsek yapmazmısın :)

9. Cevap: Yeni yıl keki

bende gelirim blue:f196:

10. Cevap: Yeni yıl keki

Siz bana gelince hangisini yapacağımı ben de şaşırdım :f30:

11. Cevap: Yeni yıl keki

heeeee şimdii anladım sağoollll yaa bende kendimiz gazete kağıdından yapıyoruz sanmıştım çok açıklayıcı oldu sağol hey allahım yaa:f19::f20:

12. Cevap: Yeni yıl keki

nerede satılıyo onu soruyoruz bende merak ettim çiçekli gofreti

13. Cevap: Yeni yıl keki

Yaw nerden alıcaz onu da söyleyiversen blue ablacımm..:f106:

14. Cevap: Yeni yıl keki

pastahane veya çikolata,şekerleme satan herhangi bir yer olabilir canım :f196:

15. Cevap: Yeni yıl keki

bu tarifi yazdım

16. Cevap: Yeni yıl keki

Yeni yılın gelmesiyle bu tarifin de güncellenmesi gerek :)