Yeni doğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler...

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yeni doğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Aralık 2012
 2. Cevap: Yeni doğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler...

  İlk 48 saat bebeğin dışkı ve idrar yapmaması: Doğuştan organ yokluğu veya fonksiyon bozukluklarının ekarte edilmesi için mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ameliyat gerektirecek bağırsak hastalıkları ilk 48 saatte kaka yapılamamasına sebep olabilir. İlk idrar normalde ilk 24 saatte yapılmalıdır.

  Dudak çevresi ve yüzde morarma: Doğuştan kalp hastalıkları ve akciğer hastalıkları yönünden değerlendirilmesi gereken bir bulgudur.

  Bebeğin başını geriye doğru atarak vücudun yay şeklinde gergin olması: Bu bulgu beyin hastalıklarını akla getirir. Beynin iltihabi hastalıkları, menenjit, sepsis, zor doğum nedeni ile oksijensiz kalmaya bağlı beyin hasarları yönünden hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

  Biberon veya anne göğsünü ememeyerek beslenme eksikliği: Başka hiçbir belirti olmasa da bebeğin anne göğsünü veya biberonu emmemesi ciddi bir sağlık sorununu gösterebilir. Sağlık sorunu olan bebek, emme refleksi ve açlık duygusu en temel özelliklerinden birisi olmasına rağmen emecek gücü kendisinde bulamaz. Bu durumda tetkik için ve beslenmenin düzenlenmesi için hekim kontrolü şarttır.

  Sarı ve yeşil renkli kusmalar: Bebeğin emzirmeden sonra gaz çıkarma sırasında herhangi bir zorlanma yaşamadan çıkardığı beyaz renkte hazmedilmeyen süt, kusma kabul edilmemelidir. Burada söz konusu olan sarı ve yeşil renkte, beslenme zamanından bağımsız olarak bebeğin zorlanarak kusmasıdır. Doğuştan mide ve bağırsak hastalıkları yönünden değerlendirilmelidir.

  Vücut ısısının düşük veya yüksek olması: Bebeğin vücut ateşi, takip edilmesi gereken önemli bir bulgudur. Bu dönemde kulaktan ölçen cihazlarla veya makattan normal bir derece ile ölçülebilir. Yenidoğan bebeğin ateşinin 38 derece ve üzerinde olması da hemen değerlendirme gerektiren, ihmal edildiğinde bebekte kısa sürede sepsis gibi ciddi sağlık sorununa dönüşebilen bir bulgudur. Kana geçen enfeksiyonun tüm organlara yayılması yani sepsis, yenidoğan bebeklerde sık karşılaşılan önemli bir sağlık problemidir.

  İlk gün başlayan sarılıklar: Bebeklerin yüzde 80’’inde 2-3 günden sonra başlayan sarılık "Fizyolojik sarılık" olarak isimlendirilmektedir. Bu tür sarılıklar genellikle önemli bir sağlık problemi oluşturmazlar. Göz diplerinden başlayan sararma vücuda yayılır. Ancak anne sütüne devam edilerek, kanda billuribin takibi ile bazen kısa süreli kuvöz tedavisi sonucu iyileşir. Ciddi sağlık problemine, kan uyuşmazlığı veya karaciğer hastalıklarına bağlı olarak gelişen sarılığın temel özelliği doğumla beraber veya ilk 36 saatte başlaması ve 14 günden uzun sürmesidir.
   
Yükleniyor...
- Yeni doğan bebeklerde Forum Tarih
yeni doğan bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır Bebek Bakımı 16 Eylül 2012
Yeni doğan bebeklerde vücut ısısı ne olmalı Hastalıklar 11 Şubat 2012
Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı ve Gaz Çıkarma Teknikleri Bebek Bakımı 23 Ocak 2011
Yenidoğan Bebeklerde Görülen Hastalıklar Bebek Bakımı 9 Mart 2010