Yeni Doğan Bebek Neden Morarır

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 14 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yeni Doğan Bebeğin Morarma Nedeni


  Yeni Doğan Bebekte Morarma Neden Olur


  Yaşamın ilk yılında anne-baba ve hekim yönünden en önemli sorunlardan biri de bebeklerde izlenen morarmalar (siyanoz)dır. Morarma; geçici veya devamlı olarak kirli kan miktarının artmasından olur. Yenidoğan bebeklerde en sık görülen morarma hali ağlamalarda görülendir. Tamamen fizyolojik ve zararsız olan bu durumda bebeği ağlatan nedeni gidermek, sıkan giysilerini açmak, rahat solunum yapmasını gidermekle çözülür.

  Aniden ortaya çıkan morarmalarda, sebep ağız yolu ile alınan besinlerin ya da kusmukların solunum sistemine kaçmasıdır. Bu halde derhal bebeği başı aşağı gelecek şekilde çevirmeli, sırtına hafif hafif darbelerle solunum sistemine kaçmış yabancı maddelerin çıkmasına yardımcı olunmalıdır. Sonuç alınmıyorsa, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

  Yaşamın ilk aylarında morarma yapan nedenler arasında kalp ve damar sisteminin doğmalık anomalileri sonucu, daha önce sözü edilen kirli kanla temiz kanın karıştığı hallerdir. Ayrıca virüs dediğimiz mikropların yol açtığı kalp adalesinin, iltihabi olan myokarditler ve genellikle ağır akciğer ihtihap-lanmalarında, zatürrelere eşlik eden kalp yetmezliği halleri; kalp çarpıntısı, morarma ve karaciğerde büyüme ile ortaya çıkar. Bu durumlar ancak çocuk hekimi ve onun belirleyeceği hastalığa özgü testler ve laboratuvar araştırmalarıyla belirlenebilir. Çoğunlukla hastane koşullarında sağıtmaya ve bakıma gerek gösterir.
   
Yükleniyor...
- Yeni Doğan Bebek Forum Tarih
yeni doğan bebek hangi dua okunur Dualar ve Faziletleri 24 Kasım 2014
Yeni doğan bebek için hayırlı olsun mesajları Güzel Sözler 29 Mayıs 2014
Yeni Doğan Bebek Kutlama Mesajları kısa Karışık Sözler 6 Mart 2014
Yeni doğan bebekler için okunacak dua Dualar ve Faziletleri 6 Mart 2014