Yeni Doğan Bebek Görür Mü

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 5 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yeni Doğan Bebeğin Gözleri Ne Zaman Görür  Doğduğu anda bebeğinizin gözleri, yetişkin dönemindeki büyüklüğünün yaklaşık dörtte üçüne sahiptir. Gözün beyaz kısmı (gözakı; sklera) mavimsi bir tonda olurken renkli kısmı (iris), beyaz ırkta genellikle kolay tanımlanamayan bir mavi renge, diğer ırklarda ise koyu bir renge sahip olmaktadır. Yeni doğanlarda gözbebekleri küçüktür ve ışığa tepki olarak hemen büzülmeyebilirler. Gözler her zaman birlikte hareket eder gibi görünmezler.

  Bebeğiniz muhtemelen gözlerini çoğu zaman kapalı tutacaktır. Bu, bebeğin göremediği anlamına gelmez. Gerçekte, bugün doktorlar, bebeklerin bulanık da olsa doğumdan hemen sonra görmeye başladığını bilmekteler. Yeni doğan yavrunuz bakışlarını yüzünün önünde tutulan nesnelere odaklamaya çalışacaktır. Işık 20 ile 30 cm. den daha uzakta ise görüntü bulanık olur ve bebeğin gözleri, her biri başka bir yönde olmak üzere, etrafını araştırır.

  Normal yenidoğanlar doğumdan hemen sonra görebilir duyabilir ve ağrı hissedebilirler. Bir yenidoğan 30 cm uzaklıkta sallandırılan kırmızı renkli bir nesneyi fark eder, suratını asar ve çok kısa süreli de olsa nesneyi odaklamaya çalışır. Eğer nesne yavaş yavaş bir taraftan diğerine hareket ettirilirse nesneye gözlerini dikip kısa ve ani göz hareketleriyle nesneyi izleyebilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Yeni Doğan Bebek Forum Tarih
yeni doğan bebek hangi dua okunur Dualar ve Faziletleri 24 Kasım 2014
Yeni doğan bebek için hayırlı olsun mesajları Güzel Sözler 29 Mayıs 2014
Yeni Doğan Bebek Kutlama Mesajları kısa Karışık Sözler 6 Mart 2014
Yeni doğan bebekler için okunacak dua Dualar ve Faziletleri 6 Mart 2014