yenen ve yenmeyen mantarlar hakkında bilgi

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 3 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. mantarlar hem zararlı hem sağlıklıdırlar mantarların çeşitli türleri vardır yenen ve yenmeyen mantarlar olmak üzere iki gruba ayrılır:
  yenen mantarlar: çörek mantarı,imparator, şemsiye,kulacık,kültür mantarı bunlardan bazılarıdır.
  yenmeyen zehirli mantarlar:ağulu,yalancı dede al sinekçi mantarlarından bazılarıdır.  5. sınıf öğrencilerine lazım bir konu.
   
 2. Cevap: yenen ve yenmeyen mantarlar hakkında bilgi

  Mantarlar ( Latince: Fungi), çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.

  Halk arasında Küf mantarı, Pas mantarı, Rastık mantarı, Maya mantarı, Mildiyö mantarı, Şapkalı mantar, kav mantarı, Puf mantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar, mantarlar (Fungi) alemi içerisinde incelenirler. Latince Fungi mantarlar, Fungus ise mantar anlamındadır.

  Dünyanın heryerinde bulunurlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 1,5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000 kadar türü tanımlanmıştır.

  Çoğu insan, mantarların bitki olduğunu düşünmektedir, ancak mantarlar bitki değildir. Çünkü, mantarlar kendi besinlerini üretemezler. Bu yüzden mantarlar üretici değil, ayrıştırıcıdırlar.
   
Yükleniyor...
- yenen yenmeyen mantarlar Forum Tarih
Eti yenen ve yenmeyen hayvanlar nelerdir Sorularla İslamiyet 16 Eylül 2012
Eti Yenen ve Yenmeyen Hayvanlar Sorularla İslamiyet 25 Ağustos 2010
Kanseri Yenen Nilüfer’in İlk Konseri Magazin haberleri 15 Temmuz 2012
Kanseri Yenen Çay Sağlık bilgisi 18 Şubat 2012