Yazılı Edebiyat Dönemi Ürünleri

'Sözel Dersler' forumunda Merve tarafından 14 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yazılı Edebiyat Dönemi Ürünleri Nelerdir

  Yazılı Edebiyat Dönemi ve Ürünleri

  - Orhun kitabeleri
  - Uygur Metinleri

  Orhun kitabeleri: Çinlilere karşı bağımsızlık savaşı yapan, Türk bütünlüğünü yeniden kurmak için içte ve dışta savaşan KökTürklerin hikayesi anlatılır bu yazıtlarda.Bu abideler 38 harfli olan KökTürk alfabesiyle yazılmıştır.Bunlardan en önemli olanları 3 tanedir.

  1. Bilge tonyukuk yazıtı: Dört bakana vezirlik etmiş olan Tonyukuk tarafından yazılmıştır.Daha çok Çinlilerle yapılan savaşlar anlatılmaktadır.

  2. Kül tiğin yazıtı: KökTürk hakanı Bilge Kağan’ın kardeşi Kül Tiğin’in ölümü üzerine Bilge Kağan tarafından dikilmiştir.

  3. Bilge Kağan Yazıtı: GökTürk hakanı Bilge Kağan’ın ölümünden sonra yazdırılmış bir abidedir.Son iki yazar daha çok dönemin olaylarından, törelerden ve Bilge Kağan’ın ulusuna dilediği iyi dileklerden söz eder.


  - “Türk adının geçtiği ilk yazılı belge ve Türk Edebiyatı’nın ilk yazılı örnekleri olan KökTürk abidelerinde yazılar Prof. Thomsen ve Radloff tarafından okunmuştur. İslamiyetten önceki yazılı edebiyatımızın ve bugünkü Türk Dilinin – Edebiyatının temelini oluşturan “Orhun Abideleri” hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, buraya dokunun…


  Uygur Dönemi Eserleri: KökTürk devletinin yıkılmasından sonra kurulan uygur hanlıklarından kalma eserlerdir.Daha çok Buddha ve Mani dininin esaslarını anlatan metinlerdir.Bunlar turfan yöresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.Uygurların kâğıda kitap basma tekniğini bildikleri anlaşılmaktadır.Dönemden kalma birçok hikâyenin yanında *”kökünç” denilen bir ilkel tiyatro eserleri de vardır.Uygurlar bu eserleri 14 harfli uygur alfabesiyle yazmışlardır.


  alıntı
   
Yükleniyor...
- Yazılı Edebiyat Dönemi Forum Tarih
Yazılı Edebiyat Dönemi Genel Özellikleri Sözel Dersler 14 Haziran 2012
Yazılı Edebiyat Dönemi Yazarları Sözel Dersler 13 Kasım 2011
Yazılı Edebiyat Döneminin Özellikleri Genel Türk Tarihi 2 Kasım 2011
İslamiyetten Önce Yazılı Türk Edebiyatı İslami Bilgiler 22 Ekim 2012