Yaz Mevsiminde Neler Olur

Konusu 'Soru Cevap' forumundadır ve ZORBEY tarafından 13 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. ZORBEY Üye

  yaz mevsiminde ne gibi değişiklikler olur
  Yaz mevsiminde neler yapılır
  yaz mevsiminde ne olur
  yaz mevsiminde ne yapılır
  yazın neler yapılır


  Yaz, en sıcak mevsimdir. Kuzey Yarım Küre'de en uzun günler yazda gerçekleşir. Dünya ısıyı depo ettiği için en sıcak günler genellikle yaklaşık iki ay sonra ortaya çıkar. Sıcak günler Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran ile 22 Eylül arasında, Güney Yarım Küre'de ise 22 Aralık ile 21 Mart arasındadır.


  Yaz mevsimi insanlar, tabiatın çoğu güzelliklerinden faydalanma olanağı bulur. İnsan sağlığına büyük faydası bulunan ve kemiklerin gelişmesi için gerekli olan D vitamini, güneş ışınlarından alınır. Yazın insanlar cildine ve bazı hastalıkların iyi gelen deniz suyu ve deniz kumundan faydalanılırlar. Güneş banyoları romatizmalar için çok faydalıdır. Güneşin kuvvetli ışınları birçok hastalıkları yok eder ve iyileştirir. Meyvelerin, sebzelerin ekserisi bu mevsimde yetişir. Türkiye'de insan gıdasının büyük bir kısmını tutan; buğday, arpa, mısır ve yulaf gibi hububatlar bu mevsimde toplanır ve ambarlanır. Bu mevsimde araziler gelecek ekim dönemine hazırlanır.


  Yazın aşırı ve kavurucu sıcaklığından da sakınmak gerekir. Uzun süre başı açık kalmak, aşırı güneş banyosu yapmak, cilt ve insan sağlığı için çok tehlikelidir. Serinletici içecekler içmede de aşırı gidilmemelidir. Bu mevsimde yiyecek ve içeceklerin yanında giyeceklere de dikkat etmek gerekir. Yazları ter emici, rutubet çekici pamuklu giyecekler tercih edilip, naylon ve buna benzer giyecekler giyilmemelidir.

Benzer konu başlıkları: Mevsiminde Neler
Forum Başlık Tarih
Hayvanlar Hakkında Bilgi Yaz mevsiminde doğadaki canlılarda olan değişiklikler nelerdir? 11 Haziran 2011
Kadınca Yaz Mevsiminde Beslenme 10 Ağustos 2012
Soru Cevap Yaz Mevsiminde İnsanlar Neden Yaylalara Çıkarlar 13 Haziran 2011
Rehberlik Yaz Mevsiminde Meydana Gelen Değişiklikler 13 Haziran 2011
Ders notları Yaz Mevsiminde Toprakta Olan Değişimler 13 Haziran 2011