Yavuz Sultan Selimin Padişah Oluşu

'Osmanlı Tarihi' forumunda Ezlem tarafından 13 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yavuz Sultan Selimin ne zaman padişah oldu
  Yavuz Sultan Selimin Tahta çıkışı hakkında bilgi
  Yavuz Sultan Selimin Tahta çıkışı
  Yavuz Sultan Selimin ne zaman tahta çıktı
  1.selim padişah oluşu
  1.selimin tahta çıkışı

  [​IMG]

  Selim'in Osmanlı tahtına oturması sorunlu olmuştur. Babası Bayezid başta olmak üzere devlet erkanınca müstakbel padişah olarak görülen Şehzade Ahmet, Yavuz'un iktidarı ele geçirmesini hazmedememiştir.

  Selim'in padişahlığını tanıyan öz ağabeyi Şehzade Korkut ise bunun üzerine Saruhan Sancakbeyliği'ne tâyin edilmiştir. Yavuz Sultan Selim, öz ağabeyinin fikrini öğrenmek için, bazı devlet adamlarının ağzından padişah olmasını arzu eder tarzda mektuplar yazdırmış, Şehzade Korkut’un, mektuplara müspet cevaplar vermesi üzerine Manisa kuşatılmıştır. 1513'te Bergama yakınlarında yakalanmıştır. Ardından Sultan Selim, ağabeyini 9 Mart 1513'te yay kirişiyle boğdurtmuştur.

  Yavuz'un yanındaki devlet adamlarının lisanından yazılan Ahmed'e mektuplar yazılarak, şehzadelerin ve veziriazam Koca Mustafa Paşa'nın öldürülmesinden ve kendilerinin zor durumda olduğundan şikayet etmişler ve Şehzade Ahmet'i ilk çarpışmada kendisine iltihak edeceklerine inandırmışlardı. Bunun üzerine Ahmed Bursa üzerine yürümüş fakat Yenişehir Ovası'nda yapılan mücadeleyi kaybetmiştir. Daha sonra esir edilen Ahmet de Kapıcıbaşı Sinan Ağa'ya boğdurtturulmuştur. Devlete isyan suçunun had cezası olarak idam olunan Şehzade Ahmet, böylece 38 gün önce idam edilen kardeşi Şehzade Korkut'la aynı kaderi paylaşmıştır. Bu yolla Selim tahtın tek hakimi konumuna gelmiştir
   
Yükleniyor...
- Yavuz Sultan Selimin Forum Tarih
Yavuz Sultan Selimin Batı Seferi hazırlığı Osmanlı Tarihi 7 Mart 2013
Yavuz Sultan Selimin Geçtiği Çöl Osmanlı Tarihi 30 Nisan 2012
Yavuz Sultan Selimin Geçtiği Çölün İsmi Bunları biliyormusunuz 28 Nisan 2012
Yavuz Sultan Selimin kullandığı Mahla Osmanlı Tarihi 24 Nisan 2012