Yaşlanmanın Nedenleri

'Kişisel Bakım' forumunda HazaN tarafından 25 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yaşlanma sebepleri nelerdir
  Neden yaşlanırız

  Kesin olarak sebebini bilmememize rağmen, yapılan araştırmalar sonucunda, neden yaşlandığımızı ya da öldüğümüzü açıklamaya yönelik pek çok teori geliştirilmiştir. Bu teorilerin hepsi, zaman içinde vücut hücrelerimize ne olduğu konusunda odaklanmıştır. Zaman içinde, hücrelerin fonksiyonlarında ya da dışarıdan gelen stress ve enfeksiyonlara cevap verme yeteneğinde değişiklikler olmaktadır.
  Yaşlanmaya ait teorilerden bazıları, zaman içinde meydana gelen değişikliklerin, genetik yapımızdaki programlanmaya bağlı olduğunu öne sürmektedir. Yani bizim ne zaman yaşlanacağımız genetik yapımızda bellidir ve zamanı gelince yaşlanırız. Erken dönemdeki büyüme ve gelişmenin bir program izlemesi gibi, olgunluk, yaşlanma ve ölüm de bir program izler (ileri yaşlardaki programlanma, erken yaşlardaki programlanmaya göre çok daha fazla değişkenlik göstermektedir).
  Diger teoriler yaşlanmanın, zaman içinde çeşitli vücut sistemlerinde oluşan hasar sonucu oluştuğunu varsaymaktadır. Bu hasar, solunumla, besinlerle alabileceğimiz gibi, doğal olarak vücudumuzda da oluşabilen ve "yıpranmaya" neden olan zararlı maddeler tarafından oluşturulabilmektedir. "Hasar teorisi", bu tarz degisikliklerin bir gün önlenebileceğini ve beklenen yaşam süresinin uzatılabileceğini düsündürmektedir.
   
Yükleniyor...
- Yaşlanmanın Nedenleri Forum Tarih
Yaşlanmanın En Büyük Sebebi Stres Kadınca 18 Eylül 2012
Güzel yaşlanmanın püf noktaları Kişisel Bakım 3 Mart 2011
Yaşlanmanın Moleküler Temelleri Sağlık bilgisi 3 Şubat 2011
Geç Yaşlanmanın Sırları Sağlık Rehberi 1 Temmuz 2009