Yaşar İmamoğlu Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda ZORBEY tarafından 29 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yaşar İmamoğlu Hayatı
  Yaşar İmamoğlu Kim
  Yaşar İmamoğlu Biyografisi
  Yaşar İmamoğlu Hakkında Bilgi

  Yaşar İmamoğlu


  1950 tarihinde Irak Kerkük'te dünyaya geldi. Babası Hacı Gafur İMAMOĞLU Irak'ın ileri gelen tüccarlarından olduğu için küçük yaşlarda eğitiminin yanı sıra ticaretle de ilgilendi. Lise yıllarına geldiğine halkının zülüm görmesini engelleme isteğini Saddam hükümetine karşı Türkmen gençlik teşkilatına katılarak hayat geçirdi ve 1970'te Türkmen bölgelerine Saddam'a karşı öğrenci boykotunu başlattı.

  Türkiye'de Anadolu Üniversitesi'nde tahsilini tamamladıktan sonra Irak İskân Bakanlığı'nda proje müdürü olarak görev aldı. 1988 1990 Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nde 2. başkan olarak görev yapmış,1988 Irak Milli Türkmen Partisi, 1996'da Türkmeneli Vakfı ve 1997'de Irak Türkmen Cephesi kuruculuğunda aktif görev almıştır. Tümken şuura üyeliğini Saddam hükümeti düşene kadar gerçekleştirmiştir.

  1992'de Viyana'da Irak Ulusal Kongresi - INC ilk kuruluşunda bütün Irak Muhalefetini bir araya toplamış ardından 1993'de Salahaddin kentinde toplanan Irak Ulusal Kongresinin ilk kurultayındaki on kişilik sura üyeleri arasında yer almıştır. 1992 -1996 tarihleri arasında Irak Milli Türkmen Partisi Irak Sorumlusu olarak görev almıştır.

  2003 Saddam rejimi düşüşünde Türkmen Cephesi Genel Koordinatörü olarak Kerkük'te Türkmenlerinin teşkilatlanmasında, 2007'ye kadar da Türkmeneli Vakfı'nda yöneticilik hizmetinde bulunmuştur.1996 yılından beri Türkmenistan Dünya Türkmenleri Cemiyeti'nde Irak Türkmenlerinin daimi temsilciliğini gerçekleştirmektedir.

  Irak'ı Türkmenleri ve Kürtleri en iyi bilen isimdir. Gençlik yıllarından beri Türkmen davası için verdiği çalışmalarla toplum içerisinde Türkmen politikası ile ilgili en etkin isimler arasında gösterilmiştir.
   
Yükleniyor...
- Yaşar İmamoğlu Kimdir Forum Tarih
Akvaryum balıkları ne kadar yaşar? Kadınca 19 Mayıs 2016
250 kişiden oluşan Hindistan'ın kendi haline bıraktığı kabile hangi adada yaşar Sorun Cevaplayalım 18 Ocak 2015
Yaşar Kemal Hayatı ve Eserleri Biyografi 15 Ocak 2015
Rotasizm Rahatsızlığı olanlar hangi sorunu yaşarlar Soru Cevap 4 Aralık 2014