Yaralıya Karga Tulumba Müdahale Felç Ediyor

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Bilinçsiz İlk Yardım Felç Ediyor
    Karga Tulumba İlkYardım Felç Ediyor
    Yaralıya İlk Yardım Nasıl Olmalı

Trafik kazalarında yaralılara müdahalede en fazla yapılan hata, kişiyi ne olursa olsun bir an önce sağlık kuruluşuna götürmeye çalışmaktır.İlk yardım bilgisi olmayan kişilerin trafik kazası geçiren yaralıya müdahalesi, çoğu kez omurilik zedelenmesi sonucu felçlere neden olmaktadır.

Zehirlenme, küçük çaplı yaralanma gibi vakalarda hastanın herhangi biri tarafından herhangi bir araçla profesyonel müdahalenin yapılacağı sağlık kuruluşana ivedi olarak götürülmesi gerekmektedir.

kanamalı durumlarda kanayan bölgeye temiz bir bezle tampon yapılması ya da kanayan bölgenin turnike sistemiyle üst kısımdan sıkılarak bağlanması gerekmektedir.

Trafik kazalarında ise kaza sırasında vücutta nasıl bir travmanın geliştiğinin, gerekli tetkikler yapılmadan bilinemeyeceğinden yaralının kaza sonrası pozisyonunu değiştirmek bile ölümcül sakıncalar doğurmaktadir.

Yaralıya yanlış müdahalenin kötü sonuçları arasında, felç eden omurilik zedelenmeleri birinci sırada geliyor.

Trafik kazalarında yaralılara müdahalede en fazla yapılan hata, kişiyi ne olursa olsun bir önce sağlık kuruluşuna götürmeye çalışmaktır. Tüm uyarılara rağmen, kaza yerinde toplanan kişilerin yaptığı ilk iş genellikle, yaralı ya da yaralıları aracın içinden çıkarmaya çalışmak, araçtan dışarı fırlayan yaralıları ise, bir an önce herhangi bir vasıtayla hastane kaldırmaya çalışmak oluyor. Yaralıya en kısa sürede yapılacak doğru müdahale hayat kurtardığı gibi, ilk yardım bilgisi olmayan kişinin yapacağı müdahale ise yaralıya 'son darbe' olabilir. Trafik kazasından yaralı olarak kurtulan bir kişi kaza sonrası yanlış ilk yardım müdahalesi nedeniyle hayatını kaybedebiliyor. Bu nedenle ilk yardım bilgisi olmayan kişilerin şahit oldukları trafik kazaları sonrasında hemen 112 Acil Sağlık hattı nı aramaları en doğru davranıştır.