Yanardağ patlaması nedir kısaca

'Kısa Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 8 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

 1. Yanardağ patlaması nedir

  Volkan patlaması, ergimiş olan içerdeki kütlenin (mağma) yerkabuğunun bir noktasından dışarıya çıkıp yayılmasıdır.
  Yerkabuğu
  üzerine çıkan mağma, “lav” ismini alır.
  Lavlar
  ın soğuması ile volkanik kayaçlar meydana gelir. Mağmanın meydana gelişi, iç hareketler sırasında sürtünmelerden açığa çıkan enerji ile kayaçların erimesi sonucu olarak düşünülmektedir. Diğer bir düşünce olarak da, radyoaktif maddelerin biraraya gelmesi ile açığa çıkan ısı enerjisinin kayaçları eritici tesirinin olduğu kabul edilmektedir.


  yanardag-patlamasi.
   
 2. Yanardağ ya da volkan, magmanın dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla erimiş kayalar yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir.Yanardağların araştırıldığı bilim dalına volkanoloji yanardağbilimi denir.Yanardağlar, yeraltındaki ergimiş kayaların, kaya parçalarının ve gazların yerkabuğundaki açıklıklardan püskürdüğü oluşumlardır. Depremler gibi yanardağların da çoğu levha sınırlarına yakın yerlerde bulunur.

  Yanardağların sınıflandırılması, yanardağın şeklini etkileyen püskürtünün türüne göre yapılabilir.Yer kabuğu, dev bir ateş topunun üzerini sarar. Bu ateş topunu oluşturan erimiş kayalar ve madenler, bazı zamanlarda, yer kabuğunun içine doğru sızar.

  Lavlar, yerin içlerindeki su kaynaklarını ısıtır ve buharlaştırır. Bu da patlayan bir düdüklü tencere gibi, yanardağın patlamasına sebep olur.Yanardağların bacasından çıkan duman, aslında tam olarak duman değil, bu, su buharı ve ona karışan bir takım patlamaya yer arayan mağma gazları, yoğun miktarda kül ve volkanik camlardır.
   
 3. maşallah çok kısaymış :f71::f71::f71:
   
Yükleniyor...
- Yanardağ patlaması nedir Forum Tarih
Yanardağ Patlaması resimleri,İzlanda Eyfyallayöküll Yanardağı Haberler 20 Nisan 2010
Türkiyedeki yanardağlar haritası Türkiye ile ilgili 15 Ocak 2014
Türkiyedeki Aktif Yanardağlar Türkiye ile ilgili 17 Temmuz 2013
Dünyanın En Büyük Yanardağı Hangi Ülkede Kısa Bilgiler 24 Şubat 2013