Yalnızlık nedir?

'Sağlık bilgisi' forumunda Amon Goeth tarafından 16 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Amon Goeth

  Amon Goeth Yasaklı

  Yalnızlık


  Sosyal psikologlar yalnızlığı, yalnız olma şeklinde değil, kendini yalnız hissetme anlamında kavramsallaştırmaktadır. Herhangi bir kişinin, yaşamının belirli bir anında ve belirli bir süre isteyerek diğer insanlardan uzaklaşması türündeki soyutlanmalar, bu tanıma dahil değildir.

  Yalnızlık istenmeyen, fakat acı veren bir sübjektif yaşantıdır. Bu çerçevede iki tür yalnızlık ayırdedilebilir. Birincisi, kişinin, diğer insanlarla çevrelenmiş olmakla birlikte, kendisi ile diğerleri arasında aşılmaz bir uçurum görmesine dayanan 'varoluşsal yalnızlık'tır, bu yalnızlık, ölüm ve yaşam karşısında duyulan derin ve başkaları tarafından yok edilemeyen kaygıyla sıkıdan ilişkili bir yalnızlıktır.

  Diğeri, kişinin, sosyal ilişkilerini nicelik ve nitelik bakımından yeterli görmemesi halinde hissettiği 'kişilerarası yalnızlık'tır; bu yalnızlık, kişinin belirli bir süre içinde diğerleriyle arzu ettiği düzeyde ilişki kuramamast ve bu bakımdan kendini kapasitesiz, yeteneksiz veya beceriksiz görmesi halinde hissettiği yalnızlıktır.

  Ayrıca bir kişinin, diğerleriyle özel, mahrem ilişkiler kuramaması halinde hissettiği 'duygusal yalnızlık' ve diğerleri tarafından reddedilme, istenmeme, itilme ve bir gruba ait olmama duygularının eşlik ettiği 'sosyal yalnızlık'tan söz edilebilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Nisan 2014
 2. Cevap: Yalnızlık

  şimdiye kadar kendimi hiç yanlız hissetmedim Allah bundan sonrada hissettirmesinnnnn:)
  teşekkürler güzel konu:f118:
   
 3. Amon Goeth

  Amon Goeth Yasaklı

  Cevap: Yalnızlık

  Bende aynenn Amiiinnn. (:

  Rica ederim.
   
Yükleniyor...
- Yalnızlık nedir Forum Tarih
Yalnızlık Nedir - Yalnızlığın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir Güncel Bilgiler 30 Mayıs 2011
Mesut tat Yalnızlık Sandalı Şarkı Sözü Şarkı Sözü 17 Ekim 2012
Kapak Fotoğrafları Yalnızlık Sosyal Medya 14 Ekim 2012
Yalnızlık Senfonisi Şarkı Sözü Şarkı Sözü 9 Ekim 2012