Yakalamaya İtiraz Dilekçesi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 3 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yakalamaya İtiraz Dilekçesi
  Yakalamaya İtiraz Dilekçesi Ne İşe Yarar
  Yakalamaya İtiraz Dilekçesi Örneği
  SULH CEZA MAHKEMESİNE

  ERZİNCAN

  YAKALAMAYA
  İTİRAZ EDEN : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No

  Adres
  VEKİLİ : Avukat Adı ve Soyadı
  Adres
  TALEP KONUSU : Hukuka aykırı ve haksız yakalamaya itirazımızdır.
  AÇIKLAMALAR :
  1- Müvekkilim …/…/… tarihinde gözaltına alınmış bulunup, halen Erzincan il Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde gözetim altında tutulmaktadırlar.
  2- Müvekkilime yönelik herhangi bir “suç isnadı” olmadığı gibi, Ceza Muhakeme-si Kanununda belirtilmiş bulunan yakalamanın hiçbir şartı da gerçekleşmemiştir. Terör-le Mücadele Şubesi ile yapılan görüşmeler sonunda şahsın “şüpheli şahıs” olarak yakalandığı ve gözetim altında bulundurulduğu öğrenilmiştir.
  3- Ceza Muhakemesi Kanununda “şüpheli şahıs” diye bir yakalama veya gözaltına alma nedeni bulunmamaktadır. Yapılmış olan yakalama işlemi tamamen keyfi ve hukuka aykırıdır.
  4- Ceza Muhakemesi Kanununda 128/3 gereğince gereken incelemenin kolluktan hazırlık evrakları getirtilerek yapılması ve müvekkilin haksız yakalanmasına son veril-mesi gerekmektedir.
  5- Anayasanın 19. maddesinde İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesinin 5 maddesinde hangi hallerde kişinin özgürlüğünden yoksun bırakılabileceği belirtilmiştir. Bunlara göre belirtilmiş olan nedenlerden hiç birisi müvekkilim için söz konusu olmadığı gibi, yukarıda açıkladığımız gibi, müvekkilime yö-nelik herhangi bir suç isnadı dahi yoktur. Yapılan yakalama, Anayasanın 19. maddesi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesinin 5. mad-desi ve Ceza Muhakemesi Kanununda ilgili hükümlere açıkça aykırıdır.
  SONUÇ VE İSTEM : Anayasanın 19. maddesi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya dair Avrupa Sözleşmesinin 5. maddesi ve Ceza Muhakemesi Kanu-nunda ilgili hükümlerine açıkça aykırı olarak müvekkilime uygulanan haksız gözaltının “Kolluktan hazırlık evrakları getirtilerek incelenmesi” ve sona erdirilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…

  İtiraz eden müdafii

  Avukat Adı ve Soyadı

  İmza

  Alıntıdır.
   
Yükleniyor...
- Yakalamaya İtiraz Dilekçesi Forum Tarih
Beyaz daireyi yakalamaya çalışın Oyun Bölümü 18 Ağustos 2009
Trafik kaza tespit tutanağına hukuki açıdan itiraz Sosyal Konular 24 Mart 2013
Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır? Sosyal Konular 22 Ocak 2013
Trafik Cezasına İtiraz Süresi Sosyal Konular 22 Ocak 2013