Yağmur Ormanları Hakkında Bilgi ve Resimler

'Sözel Dersler' forumunda HazaN tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. yağmur ormanları hakkında bilgi

  Yağmur ormanları

  Yağmur ormanları, yüksek düzeyde yağış alan ormanlarla kaplı biyomlardır. Tropikal yağmur ormanları olduğu gibi ılıman yağmur ormanları da vardır. Yağmur ormanlarının en önemli özellikleri flora ve faunasındaki inanılmaz biyoçeşitlilik ve çok sayıda türü barındırmasıdır.

  En büyük tropikal yağmur ormanları Amazon Basin'deki Amazon Yağmur ormanı, Nikaragua, güney Yucatan Yarımadası, Orta Amerika'da Belize, Kamerun'dan Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne kadar Afrika'nın ekvatoryal bölgelerinin büyük kesimi, Myanmar'dan Endonezya ve Papua Yeni Gine'ye kadar güneydoğu Asya, Doğu Queensland, Avustralya ve ABD'nin bazı bölgelerinde bulunmaktadır. Tropiklerin dışında ılıman yağmur ormanları İngiliz Kolombiyası, güney Alaska, batı Oregon ve Washington, batı Kafkas, ülkemizde Artvin'in Hopa ve Borkça ilçesi ve Doğu Karadeniz Gürcistan'ın Ajaria bölgesi, Balkanların batısındaki bölgeler, Yeni Zelanda, Tasmanya ve Avustralya'nın doğu bölgelerinde bulunur.

  Yağmur ormanları atmosferdeki karbondioksit dengesini koruduğu için dünya ekolojik sisteminde çok önemli bir yere sahiptirler.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
   
  Son düzenleme: 27 Aralık 2012
Yükleniyor...
- Yağmur Ormanları Hakkında Forum Tarih
Ekosistem Yağmur Ormanları Kısa Bilgiler 18 Ekim 2011
Tropik Yağmur Ormanları Etüt Merkezi 31 Ocak 2009
Pınar altuğ ile Yağmur atacan ayrıldı mı? Medya Bölümü 18 Mayıs 2016
Perseidler meteor yağmuru Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016