Yağmur neden yağar, nasıl oluşur

'Soru Cevap' forumunda EyLüL tarafından 2 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yağmur neden yağar, nasıl oluşur

  Yağmur Nasıl Oluşur

  Yağmurun oluşmasında 2 işlem gerçekleşiyor. Yoğunlaşma ve buharlaşma. Güneş ışığının etkisi ile her gün yüz binlerce metreküp su buharlaşarak atmosfere doğru yükseliyor. Ve yükseldikçe soğumaya başlıyor. Öyle biran geliyor ki su buharı ısının çok düşük olduğu bir bölgeye geliyor.

  Soğuk hava katmanına rastlayan buhar tanecikleri havadaki toz parçacıklarına tutunarak su damlaları haline dönüşüyor. Bunlar birleşerek bulutları oluşturuyor.

  Yağmur Neden Yağar

  Deniz, nehir ve göllerdeki sular sıcak havanın etkisiyle buharlaşarak atmosfere yükselir. Gaz haline dönüşen su damlacıkları, yükselirken soğuk hava katmanı ile karşılaşır ve tekrar su damlacıkları haline dönüşür. Havada yan yana gelen milyonlarca su damlacıkları gözümüze bulut gibi görünür. Bu damlacıklar yanındakilerle birleşerek ağırlaşır ve yer çekimine karşı koyamayacak ağırlığa ulaştığında yer yüzüne yağmur olarak geri düşer. Bu olaylar ortalama bir hafta çerisinde gerçekleşir.

  Bulutlar hareket ettiği için yağmur geniş bir alana yağar. Bugüne kadar tesbit edilmiş en yoğun yağış, 26 kasım 1970 yılında Guadaloupe’de yağmıştır. Neredeyse bir dakikada içerisinde 3.5 santimetre yağmur yağmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Nisan 2015
Yükleniyor...
- Yağmur neden yağar Forum Tarih
Yağmurdan Kaçarken Dizisi Neden Bitti? Popüler Diziler 20 Mayıs 2013
Asit Yağmurlarının Nedenleri Sözel Dersler 26 Ekim 2011
Asit Yağmurları Nedenleri Sözel Dersler 5 Ağustos 2011
Pınar altuğ ile Yağmur atacan ayrıldı mı? Medya Bölümü 18 Mayıs 2016