x ışınlarını kim bulmuştur

'Bilgi Rehberi' forumunda Dark tarafından 8 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. x ışınlarını kim buldu

  Wilhelm Conrad Röntgen
  Alman asıllı, Nobel Fizik Ödülü sahibi fizikçi. Röntgen ışınlarını bulması ile tanınır.

  1890′lı yılların ortalarında çoğu araştırmacı gibi o da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans(parlama) olayını incelemekteydi. “Crookes tüpü”Sir William Crookes adı verilen içi boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrotdan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışıyordu. Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi. 8 Kasım 1895 günü deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı. Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kâğıtta bir parlama farketti. Deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi. Bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen X harfini kullanarak “X ışını” ismini verdi. Daha sonraları bu ışınlar, “Röntgen ışınları” olarak anılmaya başlanmıştır.
  Bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. Bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. Tarihteki ilk tıbbi X ışını radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi ve 28 Aralık 1895 yılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu.
  Olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak yapılamasa da, buluş fizik ve tıp alanında büyük heyecan ile karşılandı. Çoğu bilim adamı bu buluşu modern fiziğin başlangıcı saydı.

  Röntgen.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- ışınlarını bulmuştur Forum Tarih
wilhelm röntgen x-ışınlarını kullanarak çektiği ilk görüntü Sorun Cevaplayalım 27 Ekim 2012
Güneş Işınlarının Geliş Açısı Nedir Bunları biliyormusunuz 28 Şubat 2012
x ışınlarının keşfi,bulunuşu Bunları biliyormusunuz 8 Kasım 2010
Röntgen ışınlarının icadı Bunları biliyormusunuz 3 Eylül 2010