WisH Mutfağa Girerse!!! (Yöresel Yemekler)

'Damak Keyfi' forumunda Wish tarafından 12 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Geçtiğimiz haftalarda forumdasın maarifetli bayanları mutfağa girerek beni isyerimde kıskandırdılar:oops: Bende geri kalmayayayım dedim.:f106: veee bu hafta sonu siz forumdaslılar için kolları sıvayıp mutfağa girdim.Haaa girmeden önce saçlarımı toplayıp ellerimi bir güzel sabunlamayı unutmadım.Bakın neler yaptım.:f40:
    İlk olarak Beypazarının meşhur tarhana çorbasıyla midelerinizi yemeğe hazırladım.

HAZIRLANIŞI

Bir tencereye bir çorba kaşığı tereyağı veya o miktarda margarin ya da bir kahve fincanı sıvıyağ konulur.
    Isıtılan yağa bir kaşık salça veya rendelenmiş domates (istenirse sarmısak) ilave edilir. Birlikte kavrulur.
    Üzerine dört su bardağı soğuksu ilave edilir. İki (arzuya göre üç) çorba kaşığı tarhana katılarak karıştırılır.
    Karıştırma işlemi kaynayıncaya kadar sürdürülür. Çiğ tad vermemesi için bir süre daha kaynatılır(asgari 5 dakika). İsteğe bağlı olarak kaynama esnasında et suyu ilave edilebilir. Sıcak olarak servis yapılır.

Arkasından şöyle güzel bir Beypazarı Güveci

Beypazarı Güveci
    Yöresel mutfağın en özel yemeklerinden olan Beypazarı Güveci; özenle hazırlandıktan sonra toprak kaplar içinde Taş fırınlarda pişirilerek yine toprak kaplarda servis edilir.

MALZEME:

Kuzu eti 4 kg.
    Pirinç 120 kg.
    Kuyruk yağı 1/2 kg.
    Domates 3 orta boy
    Sivribiber 2 adet
    Tuz Yeteri kadar

YAPILIŞI:
    Kuzu etinin kaburga ve ön butları el büyüklüğünde parçalara ayrılır.Güvecin içine domates ve sivri biberler doğranır, etler konur, üzerine 1,5 litre su ilave edilir,ağzı kapatılarak fırına sürülür, pişirilir.Ceviz büyüklüğünde doğranan ve kızartılan kuyruk yağı da pişmiş etin üzerine dökülür.Güveçten pişmiş ve kızarmış etler ile sebzeler başka bir kaba alınır.Güveçten kalan suya pirinç ve tuz ilave edilir ve fırına sürülür. 10 - 15 dakika sonra pilav pişer.Etler pilavın üzerine döşenir.Pilavın demini alması ve soğumaması için güvecin üstü kağıtla iyice örtülür ve sarılır.Güveç 3 saate kadar sıcaklığını korur.

Yanında arzuya göre cola,ayran,komposto içilebilir. Ben vişne hoşafını tercih ediyorum ve yazdan kendi ellerimle toplayıp,sablarnı temizleyip,yıkayıp ve poşetlediğim vişnelerden dipfirizden bir poşet çıkartıyorum .(Yaklaşık 1 kg) ve tencereye 2,5 litre su ile birlikte kaynamaya bırakıyorum.Daha sonra 2.5 su bardağ şeker ve biraz limon suyu ilave ederek bir süre daha kaynattıktan sonra soğumaya bırakabilirsiniz.

Sıra geldi Beypazarı Yaprak Sarmamıza

200 adet orta boy asma yaprağı
    2 su bardağı pirinç
    2 orta boy kuru soğan
    2 sap taze soğan
    150 gr. kıyma
    yarımşar demet taze nane, dereotu, maydanoz
    1 çorba kaşığı salça
    1 tatlı kaşığı karabiber
    1,5 tatlı kaşığı tuz
    1,5 su bardağı ayçiçek yağı

Taze yapraklar sertliğine göre haşlanır, süzgece çıkarışır (salamura yaprak da kullanılabilir) taze soğan, nane, maydanoz, dereotu, kuru soğan ince kıyılır, yıkanmış pirinç, kıyma, tuz karabiber, salçayla iyice karıştırılır. Harca bir su bardağı su katılır, yaprağın damarlı kısmı masaya gelecek şekilde serilir, enlemesine az miktarda iç konur, önce üstte, sonra sağdan soldan kapatılıp, rulo yapılarak sarılır. Sarmalar tencereye düzgünce dizilir. Üzerine ayçiçek yağı ve 1,5 su bardağı su gezdirilir, porselen bir tabak kapatıldıktan sonra, temcerenin kapağı kalapıtlır. Orta ateşte 10 dakika piştikten sonra, kısık ateşte 20 dakika daha pişirilir, sıcak ya da ılık olarak servise sunulur.

Not: Beypazarı sarmasında özellikle az miktarda kıyma ve kuyruk yağı kullanılır ve az miktarda içle sarılır.

Salata olarak ben havuç salatası yapacağım size.Yapımı oldukça basit ama çok lezzetli.

Malzemeler:
    3 adet Beypazarı havucu havuç
    4 adet kornişon turşu
    yarım yemek kaşığı zeytinyağı
    yarım limon suyu
    1 fiske tuz
    Hazırlanışı:
    Havuçları soyup rendeliyoruz.Kornişon turşuları dikdörtgen şeklinde doğrayıp havuçlara ilave ediyoruz.Yağ limon tuz karışımını salataya gezdirip üzerini kornişon turşuyla süsleyerek servis yapıyoruz

Sıra geldi tatlımıza.Aslında 80 katlı Beypazarı baklavası yapmak isterdim size ama onu birdahaki tarifte vereceğim. Bugün Beypazarı höşmerimi yapacağım.Beğeneceğinize eminim. Şimdiden ağzım sulandı yaaww.:f106:

MALZEMESi:
    2 su bardağı sütün çiği,
    (Kaymaklanmış süt)
    2 su bardağı mısır unu.
    2 çorba kaşığı tereyağı,
    1 çay bardağı buğday unu,
    Bir tutam tuz.
    YAPILIŞI:
    Süt ve tereyağı bir tavada kaynatılır. Kaynayan karışım yavaş yavaş karıştırılarak mısır unu ve buğday unu ilave edilir. Tuz eklenir, Hamur haline gelen karışım, omlet gibi çift taraflı olarak kızartılır. Servise sunulurken bal, toz şeker ve pekmez de dökülerek yenilebilir.

Afiyet olsun arkadaşlarım. Ben şeyyy, şunların azıcık tadına bakayım.:f40:

2. Immmm Harika olmuş ellerine sağlık sunumda süperdi :f106: ağzım sulandı
    hepsi çok güzel ama ben ençok yaprak sarması yemek istiyorummm :f106:
    Emeğine ellerine sağlık Wish.

3. Beypazarı Yemekleri

Öyle de acıkmıştım ki ellerine sağlık Wish!..:f106:

Beypazarı'nın zengin yemek kültürü tantımını kutluyorum...:f9:

4. Ellerine sağlık WİSH hepside harika gözüküyorlar tanıtım için tşkler emeğine sağlık :f40: :f58:

5. of of off nasılda acıkmışıım dilek hiç haber vermiyon ziyafet varmış:f30:

ellerine sağlık çok güzel en kısa zamanda tekrarını bekliyoruz:f106: :f40:

6. wish mutfağa girerse döktürüyormuş bunu anladık :f106:
    emeğine sağlık wish...

7. Wish i mutfağa girmiş neler olmuş neler :f106: :f106:

bunlar ne hepsi harika yemekler helede by pazarı höşmerim ımmm:f40:

çok güzel yemekler paylaşım için teşekkürler Wish daha ne olsun yok yok hani :f118:

8. Valla çok hamaratsın Wish:f106: Ellerine sağlıkk birde peçete koysaydın ya ağzımızın suyu aktı durdu:f30: :f30:

9. Valla suan çok açım ve her biri çok güzel ama ben yaprak sarmasına dayanamam :(

Ne olurdu sanki bunlar gerçek olsaydı da ben yeseydim ;) :

Çok hamaratsınız :f40: Ellerinize saglık WisH :f9: :f9: :f9:

10. Özür İncitanem özür. Buyrum forumdas baskılı peçeteleriniz. Artık ağzınızın suyunu silmeye kıyabilirmisiniz yoksa hatıra için mi saklarsınız bilemiyorum.:f106:

11. Karnım acıktııııııııııı;) : :f30:

12. :f3: forumdas mutfağındaaa neler oluyooo böleeee,harika yemeklerrrrr,mımmmmmmmm
    nefis görünüolarrrrrrrr ellerinizee sağlıkk benimde karnım acıktııı:f40:

13. Ben başlığı değiştirmeyi öneriyorum şöyle yapalım
    "WisH mutfaktan hiç çıkmasa" nasıl olur :f106: :f106: harikası WisH hepsi birbirinden leziz görünüyo teşekkürler

14. Yaaaa ben anlamam......... tarifleri anlayamadım zaten, burda yapmam zor... Forumdaşın hamaratları yarışma düzenliyorum... 6 ay sonra kendine güvenenler yarışma için başvuracak (wish çok iddalı duruyorsun) öylesinem ablamla hakemlik yapıcaz ve 1. yi seçicez tabi ben bu leziz yemekleri yemeği abartıp zaafiyet geçirmessem..:f30:

15. bir mutfağımız yoktu vallahi ne site mutfak bölümünüde açtık harika görünüyolar ben rejimdeyim dermişim:) paylaşıma tşk

16. Nefisssssssss ...

Elinize sağlıkk, hepsi nefis görünüyor...Ama benim favorim HÖŞMERİM (umarım doğru yazmışımdır:p )... :f20:

17. :f106: :f106:

Hee yaaa hemde çok iddialıyım. Elime kimse su dökemez :f20: Valla koskoca forumdasa yemek yetermi bilemiyorum.Bu durumda senin zaafiyetin fazla yemekten mi,yemek kalmayıp açlıktan mı olur :f20: buradan kestiremiyorum.:f106: :f106:

18. Doğru yazmışsın arkadaşım.Favorin süper.:f40: Gel ben sana höşmerimin hikayesini de anlatayım.

Eskilerden bir zamanda yeni evli bir çift varmış.Yeni gelin erine(kocasına) tatlı yapmak istemiş.Evde bulunan un,yağ,sütü karıştırarak bir tatlı yapmış ve erinin önüne koymuş.Beğenip beğenmediğini anlamak için de'' hoş mu erim?'' diye sormuş. O gün den beri bu tatlıya hoş mu erim denirken denirken... dilimize hoşmerim diye yerleşmiş.

19. yemekler bir harika emeğine ellerine sağlık wish:f118:
    Türk erkeklerinin göbekleri balkon gibi olmasında ne olsun baksanıza şu yemeklere:f30:

20. ne oluyor bakim burada hımm hepside valla nefis görünüyor acaba wish'in sorumluluk alanını mutfak bölümünemi versek diyorum :f106: bu güzel tanıtıcı ve bilgilerine teşekkürler wish emeğine sağlık:f40: