Windows XP ile Ekran görüntüsü alıp resim olarak nasıl kaydederiz

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 19 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Windows XP ile Ekran görüntüsü alıp resim olarak kaydetmek için ne yapmam lazım


  Paint yazılımından hemen her Windows kullanıcısının az çok haberi vardır. Yazılım, basitçe resim düzenleme yazılımı olsa da, aslında Paint, daha çok ekrandan görüntü almak için kullanılan basit bir araç niteliğinde. Paint ile görüntü kaydetmek oldukça basit olsa da, sunduğu özellikler bakımından oldukça kısıtlı bir yazılım.

  Paint ile ekranınızdan resim çekmek için yapmanız gereken tek şey görüntüsünü almak istediğiniz ekrandayken klavyenizin ’Print Screen’ tuşuna basmak. Print Screen’e bastıktan sonra hiçbir şey olmayacaktır görünürde, ancak o an ekranınızda olan görüntü aslında kaydedilmiştir bile. Fakat Print Screen’e basmak, görüntüyü elde etmemiz için yeterli bir adım değil. Bundan sonra Paint yazılımını açıp Düzen>Yapıştır ’ı seçmemiz gerekiyor.

  Bu sayede ekrana çektiğiniz ekranın karesi gelecektir. Ölçülerini basitçe değiştirebileceğiniz resimi kaydetmek için ise yapmanız gereken şey sadece Dosya>Farklı Kaydet yolunu kullanmaktır. Ancak resmi kaydederken dosya formatının JPG olmasına dikkat edin. BMP, sıkıştırılmamış görüntü formatı olduğundan fazla yer kaplayabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Windows Ekran görüntüsü Forum Tarih
Windows 8.1 başlangıç ekranı yerine masaüstünü gösterme Teknik Yardım 15 Nisan 2014
Ekran kartı güncelleme windows 7 Teknik Yardım 28 Haziran 2013
Windows 7 Screen Shot (Resim çekme) Siyah Ekran Sorunu Teknik Yardım 6 Şubat 2013
Windows 7 Siyah Ekran Hatasının Çözümü Teknik Yardım 16 Şubat 2012