Vücuttaki Fazla Yağlar Altın Değerinde

'Sağlık Rehberi' forumunda RouGe tarafından 16 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Vücuttaki fazla yağların bilim için altın değerinde olduğu bildirildi. ABD’nin Stanford Tıp Fakültesinden Michael Longaker, yağ hücrelerinin pluripotent (sınırlı sayıda farklılaşabilen, ancak organizmada birçok dokunun oluşması veya onarımı yeteneğine sahip hücreler) kök hücrelerine dönüştürülebileceğini, dolayısıyla yağların bilim için "sıvı altın" niteliği taşıdığını belirtti.

  Longaker ve ekibi, "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisindeki makalede, yağ alma ameliyatında alınan yağ hücrelerinin, pluripotent kök hücreleri elde etmek üzere yeniden programlanmasının çok daha kolay olduğunu vurguladı.

  Bilim adamı Longaker, neredeyse herkesin "vedalaşabileceği" birkaç gram yağ dokusu hücresi olduğunu, bu yağın da "kişisel" kök hücrelerinin kaynağı olarak bir gün tedavi için kullanılabileceğine dikkati çekti. Longaker, yağ alma ameliyatlarının araştırmacılara "çok miktarda malzeme" sağladığını da ifade etti.

  Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesindeki makaleye göre daha önce bazı araştırmacılar, esnek olduğu bilinen yağ dokusu hücrelerini kalp ya da kan damarlarına dönüştürebilmişti.

  Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden Christian Dani ve ekibi, kas hastalığına yakalanan farelerin kaslarını yağ dokusu hücreleri sayesinde onarabilmiş, Japon bilim adamları da yetişkin hücreleri, embriyon hücrelerine çok yakın olan pluripotent kök hücrelerine dönüştürmek için bir yöntem geliştirdi.
   
Yükleniyor...
- Vücuttaki Fazla Yağlar Forum Tarih
Vücuttaki yağları eriten öneriler Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
vücuttaki nikotini temizleyen besinler Sağlık bilgisi 31 Ağustos 2015
Kadınca Vücuttaki Çatlaklar nasıl geçer? Kişisel Bakım 12 Ağustos 2015
Kanın vücuttaki hareketi nasıl sağlanır Kısaca Sağlık Rehberi 26 Nisan 2015