Vücutta üre yükselmesi

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Aysell tarafından 20 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. Aysell Üye

  Kandaki üre miktarının yükselmesi

  Böbreğin görevlerini yerine getirememesi sonucunda kronik böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkar.Bu hastalıkta bulgular özellikle üre gibi böbrekler aracılığı ile vücuttan atılan zararlı maddelerin birikmesi sonucu meydana gelir.

  Bu hastaların derileri soluk, kirli ve sarı renkli görünümdedir. Bu hem hastalarda ki kansızlıktan hem de ürenin yüksek seviyede olmasından kaynaklanmaktadır. Bazı hastalarda ise aşırı kaşıntıdan dolayı tüm vücutta çizikler ve kaşımanın şiddetinden kaynaklanan yaralar mevcuttur. Kaşıntının nedeni ise ürenin yüksek olmasıdır. Bu hastalarda ayrıca özellikle parmak uçlarında olan ancak diğer vücut kısımlarında da görülebilen yara ve ülser odakları vardır.

  Kronik böbrek yetmezliği hastalarının kalbi ve damar sistemi de genelde etkilenmiştir. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kansızlık, şeker hastalığı gibi ek hastalıklar ile bu hastaların genel yaşam kaliteleri git gide düşmektedir.

  Gene bu hastaların nefeslerinde amonyak kokusu hakimdir. Hastalıkları ilerlediği zaman ise akciğerde sıvı birikmesine bağlı olarak nefes darlığı, iç çekmeler, sırt üstü yatamama gibi şikayetler ortaya çıkacaktır.

  Ağızdaki amonyak kokusunun yanında kötü bir tat da vardır. İnatçı hıçkırık, iştahsızlık, bulantı, kusma ve eşlik eden ülserler sık görülen yakınmalar arasındadır. İlerleyen dönemlerde böbreklerin fonksiyonlarını iyice kaybetmesi ile vücutta sıvı birikmeye başlayacaktır. Zamanla bu sıvı vücut içinde bulabildiği boşluklara kaçmaya başlayacaktır. Bu boşluklardan biride karın içi bölgededir.

  Kanda ki yüksek miktardaki üre tüm kan hücrelerini etkileyecektir. Sonuç olarak kansızlık ve kan savunma hücrelerinin düşmesine bağlı olarak sık enfeksiyon geçirme sık görülmeye başlanacaktır.

  Üre yüksekliği ilerledikçe hastada istemsiz hareketler, parmaklarda titremeler başlayacaktır. Kol ve bacaklarda güçsüzlük ve uyuşma hakim bulgulardandır.

  Alıntı


Benzer konu başlıkları: Vücutta yükselmesi
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Vücuttan Radyasyon Nasıl Atılır 21 Kasım 2013
Atasözleri ve Anlamları Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur Atasözünün Anlamı 19 Ekim 2012
Sağlık bilgisi Regl Döneminde Vücuttaki Değişiklikler 20 Haziran 2012
Kadınca Vücuttaki Çatlaklar Geçer mi? 16 Haziran 2012
Sağlık bilgisi Yutulan Sakızın Vücutta Kalma Süresi 30 Nisan 2012