Vücut geliştirmek için kullanılan takviyelerin etkileri nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 13 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Maddelerin yararını zararını ayırt edebilecek kadar tıbbi bilgiye sahip değilim ama spor yapmaktaki ve çeşitli kimyasal maddeleri kullanmaktaki amaç gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.
  Bu maddelerin kullanım amacının hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak olduğunu tahmin ediyorum.

  Öncelikle sporu sonuç odaklı yaptığınızda sporun size sağlayacağı birçok artıyı kaçırırsınız. Sürecin farkında olmak spor esnasında ruhsal açıdan da beslenmenizi sağlar.

  Tabi ki sonuçlar da önemli. Zayıflamak, kas yapmak, zinde kalmak... Amaç ne olursa olsun bunlara çok kolay ulaşılmayacağını kabul etmek gerekir. Hedefleri küçültüp zamana yaymak bu uzun sürede spor yapma motivasyonunuzun korunmasını sağlayabilir.
  Sanırım soruda bahsi geçen maddeler kas gelişimini artırmak ve hızlandırmak için kullanılıyor. Kas gelişimi ile amaçlananın ne olduğu da önem kazanır bu durumda. "Ne kadar çok kas o kadar iyi" düşüncesi ne kadar doğrudur. Bu düşünce bana anoreksiyada görülen "Ne kadar zayıf o kadar iyi." düşüncesini hatırlatıyor. Daha çok kasa sahip olduğunuzda hayatınızda neyi farklı yapacaksınız? Şu anda yapamadığınız nelere olanak sağlayacak daha fazla kas? Dış görünüm mü? Güvenlik mi? Amaç bunlar olsa da gerçekten ne kadar aceleniz var? Daha risksiz yollardan ulaşılamaz mı bu sonuçlara?
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Vücut geliştirmek için Forum Tarih
Boşaltım sisteminin vücut için önemi nedir? Sağlık bilgisi 21 Mayıs 2016
Diyet Sonrası Vücut Sarkması Nasıl Önlenir? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Vücuttaki yağları eriten öneriler Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Oruçluyken vücuttan tüy alınır mı? Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016