Vitamin nedir görevleri nelerdir

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 9 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Vitamin Nedir?
  Vitamin önemi

  Vitaminler, insan sağlığı için çok önemli olan maddelerdir ve sağlıklı bir vücut için yeteri kadar alınmaları gerekir. Metabolizmanın çeşitli fonksiyonlarının gerçekleşebilmesi için vitaminler anahtar rol oynamaktadır. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlü olması, sindirimin sağlıklı ve verimli yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan maddelerdir. Ayrıca vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteini kullanmasını da sağlarlar. Vitaminler enerji içermezler ve vücutta sentezlenmeleri azdır ya da hiç sentezlenmezler. Bu nedenle, büyük bir kısmı dışarıdan besinler yoluyla temin edilirler. Vücudun vitamin ihtiyacı mg. gibi küçük değerlerdedir.

  Vitaminler, Yağda eriyen vitaminler ve Suda eriyen vitaminler olarak iki gruba ayrılır.

  Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Bu vitaminler vücutta depo edilebilebildiği için, vücutta yeteri kadar depolanmışsa uzun süre alınmasalar bile vücut depoladığı vitaminleri kullanabilir.

  A Vitamini, E Vitamini, D Vitamini, K Vitamini

  Suda eriyen vitaminler B grubu vitaminler ile C vitaminidir. Suda eriyen vitaminler vücutta yeterince depolanamazlar bu nedenle besinler yoluyla düzenli olarak alınmaları gerekir.

  B1 Vitamini, B2 Vitamini, B6 Vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini
   
Yükleniyor...
- Vitamin nedir görevleri Forum Tarih
Vitamin nedir, vitamin hangi besinlerde bulunur? Soru Cevap 11 Kasım 2012
Vitamin Nedir Bunları biliyormusunuz 20 Mayıs 2012
B9 Vitamini Nedir Sağlık Rehberi 13 Şubat 2012
B7 Vitamini Nedir Sağlık Rehberi 11 Şubat 2012