Vista'nın Bilinmeyen Marifetleri

'Teknik Yardım' forumunda YAREN tarafından 31 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. Screenshot aracı;
    Ekran görüntüsünü kaydetmek hepimizin en sık yaptığı işlemlerden biridir.Printscreen tuşu ve paint ile birlikte yaptığımız bu uzun süren işlem artık sona eriyor.Bunun yerine Vista arama formuna snippingtool.exe yazarak ulaşacağınız screenshot aracı ile çok kolay ekran görüntüsünün hepsini ya da istediğimiz bir kısmını alabiliyoruz.Oldukça kolay olan bu işlemde resmi html,png,gif ya da jpg türlerine dönüştürebiliyorsunuz.

Shift+sağ tuş;
    Herhangi bir dosya yada klasöre sağ tıklarken shift tuşuna bastığınız takdirde ,sağ tuş menüsünde ilk defa karşılacağınız bir kaç seçenek ekleniyor;
    " Komut penceresini burada aç " seçeneği; Bu seçeneğe tıklandığında windows komut penceresi direk tıklanan klasör konumunda açılıyor böylece dos komutları arasında kaybolmuyoruz.
    "yol olarak kopyala" seçeneği; Sabit diskinizin herhangi bir yerindeki bir dosyanın tam yolunu kopyalamaya ihtiyaç duyduğunuzda,sag tıklarken shift tuşuna basıp bu seçeneğe tıklayın ve o dosyaya ait adres panoya kopyalansın.

Tek tuşla hızlı erişim;
    Sürekli kullandığımız programlara hızlı erişim bizim için önemlidir ve bunun için hızlı başlat araç çubuğunu kullanırız.Tek tıklama ile buradaki programlara erişebiliyoruz ama artık faremizi yormaya gerek yok.Windows tuşu ile birlikte 1 e basın ve hızlı başlat araç çubuğundaki ilk öge karşınıza gelsin.Yanlız 9dan fazla öğeyi bulundurmamanız gerekiyor!
    Çalıştır..
    Vistaya yeni geçenler çalıştır sistemi yerine arama formunu kullanıyorlar.Ben daha çok sevdiğimi soyleyebilirim ama çalıştır seçeneğini geri istiyorum diyenler Xp de olduğu gibi Win+R tuş kombinasyonunu kullanarak ulaşabilirler.İsterseniz başlat menüsünde eskisi gibi yer almasını da sağlayabilirsiniz.Bunun için yapmanız gereken,menünün boş biryerine sağ tıklayıp özelleştir düğmesine bastıktan sonra karşınıza gelen listeden çalıştır komutunu seçmeniz.Böylece eskisi gibi çalıştır komutu menünüzde yer alacak.

2. Cevap: Vista'nın Bilinmeyen Marifetleri

Bu konuyu dikkatle ve ilgiyle okudum çünkü halen tam olarak çözmüş değilim bu Vista olayını ne nedir, nasıldır bilmiyorum ama sayende birkaç yeni şey daha öğrenmiş oldum teşekkürler hayatım :f40:

3. Cevap: Vista'nın Bilinmeyen Marifetleri

Vista kullandıgım halde bunları bilmiyordum paylaşım için teşekkrüler