Vimeo kapandı

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. Video sitesi Vimeo'ya Türkiye'den erişimler mahkeme kararıyla engellendi.

Yaklaşık 10 bin internet sitesine erişimin yasak olduğu Türkiye, sansürcü ülkeler arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube'u 3 yıla yakın süredir 'engelleyen' Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, bu kez popüler bir başka video sitesi olan Vimeo'yu Türkiyeli kullanıcılara kapadı!

Öğleye doğru Vimeo.com adresine gidenler, artık kamuoyunun alıştığı 'tedbir' kararını gördü. Duyuru penceresinde şu ifadeler yer alıyor:

"ANKARA CBS'nin, 28/09/2010 tarih ve 2010/93921 nolu KORUMA TEDBİRİ kapsamında bu internet sitesi (vimeo.) hakkında verdiği karar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nca uygulanmaktadır."

2. İyide bunları keyfiyen kapatmıyorlarki YouTube'u Atatürk e hakaretten kapattılar.

3. Ne güzel hakaret veya şu bu sebeple kapat..Ama artık o hakaretleri ya da her neyse bir tek biz görmüyoruz.Bizim dışımızdaki bütün herkes görüyor...Biz de görseydik kötü şeyleri belki kullanıcı baskısıyla bir şeyler yapılabilirdi...Ama kapat biz görmeyelim...

4. Adamlar devleti takmıyor senimi takacak senin baskınlamı kaldıracak eğer okadar delikanlıysa değsin bakalım İsrail in yada A.B.D nin dalına bakalım birdaha esamesi kalıyormu o sitelerin.

5. Kapatmak mı sen o sitelere kapandı mı diyorsun. İnsanları sadece uğraştırıyorlar. Yoksa bugün herkes istediği takdirde youtube'a da, metacafe'yede ve şimdi vimio yada rahatlıkla giriyor. Yani erişimi engellemek vız geliyor insanlara.

Ayrıca bu tür sitelere erişimi engellemek siteye değil kullanıcıya verilmiş bir cezadır. Adamlar yine para kazanmaya devam ediyorlar.

Gelelim Atatürke, dine hakaret konusuna eğer bu soruyu sen soruyorsan bana benim sana söyleyecek daha lafım olamaz. Beni tanımamışsın demektir. O yüzdende konuşmaya gerek yok Alemşah

6. Peki o zaman diyelim ki kötü birisi her paylaşım sitesine bir tane hakaret içeren video,resim yazı yüklesin..Ne olacak peki bu durumda bütün siteler kapatılacak mı ?Cezayı bütün kullanıcılara değil ilgili olan her neyse ona vereceksin...Devlet baskısını ilgili videonun kaldırılması konusunda gösterecek...Tüm siteyi kapatarak bizleri de cezalandırmayacak...

7. Evet erişim oluyor ama resmiyette kapalı en azından onlara bir darbe vuruluyorki başbakana kadar gidiyorlar anlaşmak için.

Eğer siteye darbe değilse neden boşuna yırtınıyorlarki sağa sola şikayet edip duruyorlar demekki kullanıcıdan ziyade onları bağlıyor.

Bu soruyu o düşüncede olanlar için sordum bazılarına göre inanki öyle adam olsun düyor site kapanmasında nereye hakaret olursa olsun bazı değerleri bizim kendi ülkemizin insanları bile anlamıyor.(Üstüne kimse alınmasın zaten düşüncelerimiz fikirlerimiz aynı olmasaydı burada buluşamazdık.Ufak tefek farklılıklar olsada özünde aynıdır fikirlerimiz diye düşünüyorum ben.)

8. Ben öyle düşünen insanlardan değilim herkes harıl harıl youtube yasağını nasıl kırarım diye nette dns ayarı ararken ben elimde olduğu halde sırf milli duygularım, dini inançlarım ağır bastığı için kullanmıyorum.

9. Devlet zaten o siteye söylüyor kaldır diye adam kaldırmıyor kaldırmıyorum diyor.Ayrıca bunu özellikle Türkiye ye karşı yapıyorlar diğer ülkelerin hoşnut olmadığı bir videoyu anında kaldırıyorlarki Fransa nın böyle hoşuna gitmeyen bir videosunu hemen kaldırmıştı Youtube Pardus

10. Madem kapatıldığından dolayı kullanmıyorsun da ozaman neden muhalefet yapıyorsun şimdi kapatılmışsa vardır bir sebebi)))):)

11. Dünyaca ünlü arama motoru Google'ın hukuki işlemlerden sorumlu yöneticisi olan David Drummond, Amerikalı yetkililere, Çin ve Türkiye gibi ülkelerin bazı internet sitelerine erişimi yasaklamalarının ABD ticaretini kısıtladığını söyledi ve sansür getiren devletlerin uyarılmasını talep etti.

Yukarıdaki bir haberden alıntı madem sorun yok bu adamlar nediye şikayet ediyorlar sizlerin dediğine göre sorun yok zaten giriliyor ozaman şikayet etmenin manası nedirki? Demkki yasaklanınca bunlarada bişeler oluyorki şikayet ediyorlar

12. Bu tartışma böyle sürer gider hiçbirimiz diğerinin fikrini değiştiremiyeceğimize göre bşuna tartışmanın anlamı yok...