Verem hastalığı yeniden mi hortladı?

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 1 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Verem yeniden mi hortladı?
  [​IMG]
  Geçmişte çok daha sık karşılaşılan ölümcül bir hastalık olan verem gelişen tıp teknolojisine rağmen hala tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Bulaşıcı olan bu sinsi hastalıkta erken teşhis tedavide başarıyı getiriyor.

  Uzmanlar; verem hastalığının dünyada bir miktar arttığına dikkat çekiyor. Türkiye'de ise her yıl 20 bin kişi vereme yakalanıyor.

  Akciğerlere yerleşen ve tüm vücuda dağılabilen verem mikrobu olan Koch Basili, solunum yoluyla bulaşıyor.

  "Verem Yeniden Hortladı"

  Konuyla ilgili bilgi veren Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu, tüberkülozun dünyada yeniden hortladığını belirtti. Çalıkoğlu, veremin dünyadan silinmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi.

  Dünyada 2 milyar kişi verem mikrobu taşırken, Türkiye’de her yıl 20 bin kişi hastalığa yakalanıyor.

  Belirtileri Neler?

  Hastalığın en önemli belirti, 4 haftayı geçen öksürük. Ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi de veremin diğer belirtileri arasında yer alıyor.

  Bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için çocukları da tehdit eden tüberküloz, başarıyla tedavi edilebilen bir hastalık...

  Hastalıktan korunmada aşılamanın önemine dikkat çeken uzmanlar, erken teşhisin de tedaviyi kolaylaştırdığını belirtiyor.

  TRT
   
Yükleniyor...
- Verem hastalığı yeniden Forum Tarih
Verem Hastalığı Hastalıklar 16 Eylül 2010
Adını bir filozof rahipten alan aç ve susuz bir eşeğin su ve saman arasında karar veremeyip ölmesini Sorun Cevaplayalım 8 Aralık 2014
Kimlere Zekat Veremeyiz? Ramazan ve Oruç 19 Mart 2013
Veremle Savaş Eğitimi Haftası Hakkında Bilgi Bunları biliyormusunuz 2 Ocak 2013