Vefat Eden Kişi Adına Kurban Kesilir mi?

'İslami Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 9 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kurban bayrmaına bir kaç gün kala merak edilen çevremde birçok kişinin birbiirne sorduğu bir sorunun yanıtını sizlerle paylaşmak istiyorum.Hayatını kaybetmiş birisi adına kurban kesilebilirmi bu sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/vefat-etmis-kisiye-kurban-kesilirmi-85352.jpg]vefat-etmis-kisiye-kurban-kesilirmi-85352[/IMGALT]

  Vefat etmiş kişinin adına yada ölmüş kişiye tüm sevabını bağışlamak üzere Kurban kesilebilmektedir. Bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesilebilir.

  Vefat etmiş kişinin kendisi için kurban kesilmesine dair vasiyeti yok ise kesen kimse, bu kurban etini fakirlere yedirebileceği gibi, kendisi ve zenginler de yiyebilirler.

  Eğer Vasiyet varsa, tamamen fakirlere yedirilmesi veya dağıtılması gerekmektedir.Kesilen kurbanın sevabını vefat eden kişiye bağışlamak üzere her türlü ibadet yapabileceği gibi, kurban da kesebilir.
   
Yükleniyor...
- Vefat Eden Kişi Forum Tarih
Vefat eden kişinin Namaz ve oruç borcu nasıl ödenir ? Sorularla İslamiyet 4 Ocak 2012
2008 de vefat eden önemli kişiler Haberler 25 Aralık 2008
Eşi Vefat Eden 244 Bin Kadına Maaş Sosyal Konular 31 Mart 2013
Yakını vefat eden bir kimseye ne deriz? Soru Cevap 12 Mart 2012