Ve Istanbul

'En Güzel Şiirler' forumunda YasamSevinci tarafından 17 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Istanbul Hakkında
    Lale Devri'nin ünlü şairi Nedim, Istanbulu'u pek güzel mısralarıyla şöyle tarif etmektedir;
    Bu şehr-i Sitanbul ki bi-misl ü bahadır,
    Bir sengine yek-pare Acem mülkü fedadır.
    Bir gevher-i yek pare iki bahr arasında,
    Hurşid-i cihan-tab ile tartılsa sezadır.
    Istanbul hayranı olan şair Yahya Kemal, Aziz Istanbul'u şöyle tasvir eder;
    Sana dün bir tepeden baktım, aziz Istanbul !
    Görmedim gezmediğim hiç bir yer.
    Ömrüm oldukça gönül tahtıma keyfince kurul,
    Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.
    Asırlar boyunca Istanbul'u pek çok yabancı gelip görmüştür. Pedro de Urdemalas 16. asırda gördüğü Istanbul için diyor ki;
    "Istanbul'u Roma'ya, Venedik'e, Milano'ya, Napoli'ye, Paris'e veya Lyon'a benzetmek yanlış olur. Saydığım şehirleri de gördüğüm için diyebilirim ki, hepsi bir araya gelseler; tarihi ehemmiyet, genişlik, mevki, güzellik, ticaret ve bolluk bakımından hep birlikte Istanbul'a yetişemezler."
    Busbecq, mektuplarında "Allah Istanbul'u sanki dünyanın payitahtı olmak üzere yaratmış." demektedir.
    Leydi Montagu, "Rumlar Istanbul'da Ayasofya'dan başka görülecek yer olmadığını söylerler. Oysaki bir çok cami'inşa tarzları ve büyüklükleri itibariyle ondan üstünler." der
    Fransız yazar Chateaubriand, "Istanbul, dünyanın en güzel yeridir diyenler, hiç de mübalağa etmiyorlar." demektedir.
    1848-1865 yılları arasında Osmanlı bahriyesinde müşavir olarak çalışıp "Müşavir Paşa" diye meşhur olan İngiliz Amiral Sir Adolphus Slade, Istanbul'un baharını şöyle tarif etmektedir;
    "Baharın güzelliğini tarif etmek için Istanbul'u görmüş ve onun bağrında bu uyanışı yaşamış olmak gerekir. Bahar, Istanbul'a Allah'ın verdiği bir armağandır. Bundan daha nadide bir ihsan olabileceğini sanmıyorum."

Nedim

derken, bende uyandırdıkları......

yaşanmışlıklarınla ayakta durabilen tek mucizesin
    ara sokaklarında göz yaşların
    incinmiş bir halin var
    bırak dokunayım yüreğine
    bilirim üzgün bakarsın yenileşmiş semtlerine
    üzülme hayallerimin şehri
    senin en dehlizlerini değişmem
    dünyanin hiç bir şehrine
    f.h

sarı başaklarım vardı yedi tepede
    serçelerim…….
    seni emanet ettiğim
    f.h

2. :f9: :f9: :f9: :f40: tek kelimeyle süper.

3. Resimleri, anlatımı ve şiirleri ile harika bir paylaşım olmuş :f40:

Ellerinize, kaleminize, yüreginize saglık Yaşam Sevinci :f87: :) :) :)

4. dizeler süper resimler ona keza çok güzel bir çalışma olmuş Fatoş hanım emeğinize sağlık.

5. Emeğinize sağlık Yasam sevinci çok güzel anlatmışsınız:f40:

6. Mükemmel paylaşımın için teşekkürler fatoş abla..

7. Çok güzel bir anlatım sergilemişsiniz yine Fatoş hanım, resimlerde harika
    yüreğinize sağlık

8. ist aşığı arkadaşım ne güzel resimlerle şiirle süslemişsin yüreğine gönlüne sağlık

9. emeğine yüreğine sağlık YAŞAM SEVİNCİ:f118: harika mısralardı:f118: en baştaki resmi de çok beğendim:f118:

10. [​IMG]

yaşanmışlıklarınla ayakta durabilen tek mucizesin
    ara sokaklarında göz yaşların
    incinmiş bir halin var
    bırak dokunayım yüreğine
    bilirim üzgün bakarsın yenileşmiş semtlerine
    üzülme hayallerimin şehri
    senin en dehlizlerini değişmem
    dünyanin hiç bir şehrine

Harika bir sayfa hazırlamışsınız Fatoş Hanım :f40: o güzel yüreğinize sağlık tşkler :f97:

11. Resimleriyle yüreğinizden dökülen dizelerle İstanbul ancak bu kadar güzel anlatılabilir.Harika bir paylaşım kaleminize yüreğinize sağlık Fatoş Hanım :f40: :f118: :f118: