Vatandaşlık bilincine sahip bir bireyden hangi davranışlar beklenir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Misafir tarafından 22 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Vatandaşlık bilincine sahip bir bireyden hangi davranışlar beklenir
   
 2. Cevap: Vatandaşlık bilincine sahip bir bireyden hangi davranışlar beklenir

  Vatandaşlık, genellikle bir ülke olan politik kurumların bir parçası olmak demektir. Anayasal ülkelerde, o ülkede yaşayanların devlet tarafından anayasada vaadedilen haklardan yararlanmaları için o ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olmaları gereklidir. Bu kişilere vatandaş denir. Vatandaşın politik katılım hakkı vardır.

  Vatandaşlık görevleri şunlardır:

  1-SEÇME VE SEÇİLME HAKKI:

  Milletvekili,muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir.Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.

  2-KANUNLARA UYMAK: Devlet toplumun düzenini sağlamk için kurallar koyar.Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar sağlar.Kanunlara uymayanlar cezalandırılır.Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur.Kanunlara uymazsak suçlu duroma düşeriz.

  3-VERGİ VERMEK: Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir.Vergi paraları bize:yol,okul,hastane,okul,köprü olarak geri döner.Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır:Gelir vergisi,kurum vergisi,emlak vergisi,damga vergisi ve katma değer vergisidir.

  4-ASKERLİK YAPMAK: TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider.Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur.Ülkemizi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri çalışır.Bunu da hava,kara,denizkuvvetleri ile sağlarlar.
   
Yükleniyor...
- Vatandaşlık bilincine sahip Forum Tarih
vatandaşlık görevlerimizi isteyerek yapmanın önemi nedir Merak Ettiklerimiz 9 Kasım 2014
Ödev Kapakları Vatandaşlık Dersi Sayısal Dersler 13 Mart 2012
Vatandaşlık Görevleri Nelerdir? Güncel Bilgiler 24 Şubat 2012
Türk Milletinin Vatandaşlık Görevleri Sosyal Konular 17 Şubat 2012