Van'a yardım seferberliği

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 27 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Bütün Türkiye büyük Van depreminin ardından seferber oldu.7,2 şiddetinde sallanan Van’a yardımlar sürüyor.Depremzedelere büyük firmalar, medya kuruluşları, belediyeler ve sivil toplum kurumları da yardım için aralıksız çalışıyor. Ayrıca Dış ülkelerin yardımları da bölgeye ulaşmaya başladı.

• Diyanet deprem bölgesinde
      Afet Koordinasyon Merkezi oluşturan Diyanet İşleri Başkanlığı, bölgeye gönderdiği personeliyle, vatandaşların moral ve motivasyonunu sağlamak amacıyla taziye çadırlarında 24 saat hizmet veriyor. Taziye çadırlarında Kur'an-ı Kerim okuyan görevliler, cenazelerin bekletilmeden, usule uygun şekilde defnedilmesini de sağlıyor.
    • Koç Grubundan çadır
      Koç Holding'den yapılan açıklamada, Van'da meydana gelen depremden hemen sonra, Koç Holding tarafından oluşturulan koordinasyon kurulunun, Koç Topluluğu şirketlerinin yardımlarının ihtiyaç sahiplerine hızla ulaştırılması için aralıksız çalıştığı belirtildi.
      Açıklamada, çalışmalar kapsamında, Van, Erciş ve köylerinde 800 ailenin barınabileceği, kış koşullarına uygun ve 10 kişi kapasiteli çadır sağlanacağı bildirildi.
      Açıklamaya göre, 92 kişilik Koç Topluluğu arama kurtarma ekibi, enkaz altında kalanlara ulaşabilmek için olumsuz hava koşullarına rağmen çalışmalarını Erciş'te çeşitli noktalarda aralıksız sürdürüyor.
      Öncelikli acil ihtiyaç olarak belirlenen, jeneratör ve ısıtıcılardan oluşan ilk parti yardım malzemesi deprem bölgesine ulaştı. Konserve ve çeşitli gıda maddesinden oluşan 74,5 tonluk yardım malzemesini deprem bölgesine gönderildi. İçinde acil ihtiyaç maddelerinin bulunduğu 4 TIR da deprem bölgesine dün ulaştı.
    • Sabancı Topluluğu'ndan yardım
      Sabancı Topluluğu, Van ve çevresindeki depremzedeler için toplam 2 milyon lira yardım yaptı.
    • Her gün 21 bin kişilik yemek
      İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği (İYSAD), 29 Ekim'den itibaren deprem bölgesindeki köylere her gün 21 bin kişilik yemek dağıtacak.
    • Erciş'te su sıkıntısı giderildi
      Afet Koordinasyon Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi ekipleri afet bölgesinde vatandaşların su ihtiyacını karşılıyor.
      Erciş çadır kent ve civarında hissedilen su sıkıntısı da Belediyeye ait pompalı yangın söndürme aracı ''Ahtapot'' aracılığıyla giderildi.
      Erçiş'e 5 kilometre uzaklıktaki Işıklı köyündeki şehir su deposundan su pompalayan ''Ahtapot'', çadır kentin su ihtiyacını karşılıyor. Kurulan ara istasyonlar sayesinde de vatandaşlar, bidonlarla su ihtiyacını karşılıyor. Daha uzak bölgelere ise İSKİ ve Hamidiye tankerleriyle su sevkıyatı yapılıyor.
    • Depremzede çocuklara oyuncak kampanyası
      Antalya Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi, Van'daki depremzede çocuklar için başlatılan oyuncak kampanyasına katıldı. Kampanyada yer almak isteyenler, oyuncaklarını Oyuncak Müzesi'ne bağışlayabilecek.
    • İsrail'in yardım uçağı Türkiye'de
      İsrail'in gönderdiği 5 adet prefabrik konut, İsrail Havayollarına ait kargo uçağı ile saat 10.00'da Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi.
      İsrail Büyükelçiliği'nde görevli Nizar Amer, prefabrik konutların bir ailenin ihtiyacı olan eşyaları içerdiğini ve kullanıma hazır olduğunu söyledi.
      Amer, mümkün olabilecek en kısa sürede daha fazla yardım malzemesi gelmesini planladıklarını belirterek, "İki gün içinde 3 uçak dolusu yardım malzemesi daha gelecek'' dedi.

• İrlanda çadır ve battaniye gönderiyor
      İrlanda'nın ticaret ve kalkınmadan sorumlu Devlet Bakanı John O'Sullivan, yaptığı açıklamada, İrlanda Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı'nın Irish Aid programı aracılığıyla Türkiye'ye 600 büyük çadır ve 3000 battaniye gönderileceğini bildirdi.
    • Belçika çadır kent kuracak
      Deprem felaketi nedeniyle Van'da 2 bin kişilik çadır kent kurma kararı alan Belçika, 14 kişilik yardım ekibini Türkiye'ye gönderdi.
      Brüksel havaalanından uğurlanan BelFast adlı yardım ekibinin, çalışmalarını 7-8 günde tamamlamayı hedefledikleri belirtildi.
    • Azerbaycan'dan yardım
      Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, kardeş ülke Azerbaycan'ın deprem sonrası 3 uçak ve 191 kişilik yardım ekibini gönderdiğini hatırlatarak dün gece de Türkiye'ye 40 araçlık bir yardım konvoyunun gönderildiğini bildirdi.
    AA