Van gogh kimdir kısaca

'Biyografi' forumunda Cilek tarafından 3 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Vincent Van Gogh (1853 - 1890)

Vincent Van Gogh, bir papazın oğlu olarak 1853 yılında Hollanda’nın güneyinde bir köyde dünya’ya gelir.

Zengin tablo tacirlerinin yeğeni olan Vincent Van Gogh, bir resim galerisinde satıcı olarak hayata atılır. Bir süre sonra, içindeki coşkun din tutkusuna kapılarak rahip olmayı aklına koyar. Belçika'nın madencilik bölgesi Borinage'da geçirdiği aylar Van Gogh'un bütün varlığını derinden sarsacaktır: bu sefaletle yüz yüze geliş, ondaki din ve Tanrı inancını alıp götürür.

İnsanların yalnızlık, hüzün ve acı içindeki hallerinden etkilenip bunları resmeder. Acı çekenlere ilgi duyar; içinde yaşadığı dünyada kendisini uyumsuz hisseden bütün melankolikler gibi.. Mutsuz olmasının bir diğer nedeni yalnızlığııdır. Hiçbir zaman hiçbir şeyi başaramayacağına olan inancı, kendisinden kuşku duyması, trajik yazgısıdır onu melankolik yapan..

Ondaki olağanüstü yeteneği fark eden küçük kardeşi Theo, ağabeyine maddî ve manevî yönden destek olur. Yedi yıl boyunca (1878-1885) ressam, sürekli desenler ve taslaklar çizerek Belçika ve Hollanda'da dolaşır durur, bu çalışmalarının sonunda da ilk büyük kompozisyonunu yapar: Patates Yiyenler.

Kardeşine her gün uzun mektuplar yazar. Bu mektuplar ressamın hayatını daha yakından tanımamıza yardımcı olmuştur. 1886'da Paris'e, Theo'nün yanına giden Van Gogh orada Pissarro, Gauguin ve Toulouse-Lautrec ile tanışır. İzlenimciliğin etkisinde kalan sanatçının resimleri artık eskisi kadar karanlık ve kasvetli değildir.

1889'da bir kulağını kestikten sonra, Saint-Rémy'deki akıl hastanesine yatmaya gönüllü olarak gider. Bu dönem onun hayatının en zorlu dönemi ve aynı zamanda en yaratıcı dönemidir. Burada kendi içsel sıkıntılarıyla savaşır ve maalesef hastalık onu tamamen sarmalar. Nisbeten iyi olduğu zamanlarda hastane görevlileri onun dışarı çıkarak açık havada resim çizmesine izin verirler ve desteklerler.

29 temmuz 1890 da kendini vuran Van Gogh iki gün sonra ölmüştür.

YAREN bunu beğendi.

2. dünyaca ünlü sanatçıları tanıma adına yaptığın bu güzel çalışma için seni kutlamak istiyorum çilekcim emeklerine sağlık olsun

3. Paylaşım için teşekkürler canım. :f118:

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. İmzana bayıldım. Balıkları sadece seyretmeyi seven biri olarak uzun uzun izledim. :f40:

4. paylaşım için teşekkürler çilek

5. Bu güzel çalışma ve bilgiler için teşekkürler Çileğim ellerine sağlık.Tatilin bitmesi ve yeniden seni burda görmek çok güzel hoşgeldin tekrar:f40: :f9:

6. Lisedeyken resim hocamız Van Gogh'tan bahsetmiş ve
    resim aşkından dolayı kulağını kestiğini anlattığında çok gülmüştük.
    Van Gogh'dan bahsedildiğinde hep kulak kesme olayı aklıma gelir :f63:
    Bu güzel tanıtımın için teşekkürler çilek.

7. Konuların ve balıkların özlenmiş Çilek
    Tekrar konularını görmek çok güzel tabi seni de radyoda görmek:)
    Bilgi ve paylaşım için teşekkürler.

8. canım tşk çok sevrim bu resamı ve resimlerini sayende yeniden okudm dramatik hayat hikayesini paylaşıma tşk

9. Hepinize ayri ayri yürekten cok tesekkür ediyorum. <3
    Yeniden hosbuldum sizleri yeniden görmek cok güzel inanin bende sizleri cok özledim :f103:
    Dilekcim istedigin kadar baliklarimi seyredebilirsin , arada üzerini tiklayarak yem veririseniz sevinirim ama fazla vermeyin sonra catlamasinlar
    :f196:

10. Çilegimm seni ve balıklarını çokk özledikkk (balıklarını çatlatmayı ben çok özledim:) )

Çokta güzel bir paylaşım hazırlamışsın emeğine sağlık canımmmmm..:f9:

11. İlginç bir yaşam hikayesi ama harika sanat eserleri
    paylaşım için teşekkürler Çileğimmm tüm dostlara katılıyorum seni ve paylaşımlarını ayrıcada uzun sohbetlerimizi çok özledim bende... yani gülmeyi özledim yav nihayet bitti tatil

12. bilgi & paylaşım için teşekürler Çilek :f118: :f20: :)

13. bilgiler ve paylaşım için teşekkürler Çilek...