Van Çocuk Evi Neden Kapatılıyor?

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 20 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Van Çocuk Evi'ne kapatma kararı
    Halkevleri ve Van Belediyesinin deprem sonrası bölgede kurduğu Van Çocuk Evi hakkında Van Valiliğinden kapatma kararı geldi.Van ilinde 23 Ekim tarihinde meydana gelen depremden sonra Halkevleri, Van Belediyesiyle birlikte Van Çocuk Evi ni açmışlardı. Eğitimleri yarıda kalan çocuklar için kurulan Çocuk Evi’nde gönüllü öğretmenler aracılığı ile çok sayıda etkinlik düzenlenmekteydi. Çocuk Evi ayrıca yurdun dört bir yanındaki Halkevi şubelerinden toplanan yardımların bölge halkına ulaştırılmasına da aracı olmuştu.Ancak Valilik talimatı ile Van Emniyeti Çocuk Evi’ni sık sık denetledi. Denetimler sonucunda, Van Emniyeti tarafından hazırlanan denetim raporunda Van Çocuk Evi’nde yürütülen faaliyetlerin Anayasa’nın 42. maddesine aykırı olduğunu ileri sürüldü. Raporda eğitim ve öğretim hakkı ve ödevinin düzenlediği 42. maddedeki “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz” ve ” Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.” cümleleri işaret edildi. Van Emniyeti tarafından hazırlanan raporu inceleyen Van Valiliği de dün (19 Ocak 2012) belediyeye ulaştırdığı tebligat ile “kapatma” talebinin uygun olduğunu belirtti.

kaynak