Uzun Hikaye Kitap Özeti

'Kitap özetleri' forumunda zamaneanne tarafından 14 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uzun Hikaye Kitabının Özeti

  Yakında vizyona girecek olan Osman sınav'ın yönettiği Uzun Hikaye filmi Mustafa Kutlunun aynı adlı eserinden uyarlanmış. Kutlu'nun 2000 yılında yayınladığı eser; Bulgaristan Göçmeni Ali ile oğlunun başından geçen olayların göç olgusu zemininde ve nostaljik bir atmosferde anlatıldığı uzun bir hikayedir. Uzun Hikaye’nin en dikkat çeken tarafı, otobiyografik özellikler göstermesidir. Oldukça akıcı bir dil ile kaleme alınan Uzun Hikaye’de anlatılanlar, yazarının hayatındaki bazı olay ve kahramanlarla paralellik arz eder.

  Uzun hikaye Kutlu´nun tür olarak ilk uzun hikâyesi. Eser aslında annesini kaybeden bir çocuğun babası ile yaşadığı uzun, çalkantılı, dokunaklı bir macerayı dile getiriyor. Adalet duygusuna sürekli vurgu yapılan hikayede anlatımda esaslı bir üslup kullanılmıştır. Baba daha düzenli bir hayat kurmasını özlediği oğlunu büyük şehre gönderir, lakin kader genç adamı tıpkı babasının yürüdüğü yolun başına getirip bırakır.

  Fikir ve Sanatta Hareket dergisinde yayımladığı desen ve hikayelerle sanat hayatına atılan Mustafa Kutlu, son dönem Türk edebiyatının en önemli hikayecilerinden biridir. Mustafa Kutlu, hikayelerindeki tematik açılımlar, yeni biçim ve üslûp denemeleri ile şimdiden Türk edebiyatı tarihlerinde hakettiği yeri almıştır.


  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Ekim 2013
Yükleniyor...
- Uzun Hikaye Kitap Forum Tarih
Çanakkale türküsü hikayesi uzun Genel Türk Tarihi 16 Mart 2014
Uzun Hikaye Kitabının Karakterleri Ve Konusu Kitap özetleri 14 Mayıs 2013
Uzun Hikaye Kitabının Özeti Kitap özetleri 14 Mart 2013
Uzun Hikaye Kitabının Ana Fikri Kitap özetleri 14 Mart 2013