Uyuyan Canlıları Uyandırma Ödevi

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 19 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. Uyuyan Canlılar, Fen ve Teknoloji Uyuyan Canlıları Uyandırma

Uygun koşullar oluşana kadar uyku halinde olan, canlılık özelliğini göstermeyen canlılara uyuyan canlılar denir.
    Bitki tohumları uyuyan canlılardır. Tohumlar yıllarca canlılıklarını yitirmeden bekleyebilir. Uygun koşullar sağlandığında ise çimlenerek yeni bir bitki oluşturur.

Çimlenme İçin:
    1-Uygun sıcaklık
    2- Hava
    3- Su gereklidir (Nem)

Tohum filizlenmeden önce uyku halindedir. Bunu sağlayan ise bağzı bitki hormonlarıdır. Ayrıca tohumların kabuğu gaz alışverişini engelleyecek kadar sık ve sert dokulu olduğundan embriyonun faaliyetlerini engeller ve uyku halinde kalmasına sebep olur.

Gereken koşullar sağlanıp da çimlenme başladığında tohum topraktan suyu çeker ve embriyo hücreleri bölünmeye başlar. Daha sonra tohum kabuğu açılır. Filizlenme süresince bitkinin tohumdan çıkan ilk bölümü kökçüklerdir. Kökler büyüdükçe topraı zorlamaya başlar. Kökcükler gelişerek dallandıkça topraktan gerekli besini emer ve hızla büyür.

Tohum toprağa atılır

Gerekli şartlar oluşunca tohum bölünür

Su ve havanın yardımıyla filizlenmeye başlar

Bitki toprak yüzeyinde büyümeye başlar

Bitki büyürken köklerde toprağın altında gelişir.

Bitki büyümüş ve çiçek açmıştır

Seçtiğimiz bitki çiçeğinden çoğalır.

Tohum çiçeğin içinde gelişimini tamamlar.

Tekrar toprağa düşer

Toprağa düşen tohum hava, nem ve uygun sıcaklıkla yeniden filizlenir.

anniccha bunu beğendi.

2. Cevap: Uyuyan Canlıları Uyandırma Ödevi

Bulmussun Konuyu Abla..:)

3. Cevap: Uyuyan Canlıları Uyandırma Ödevi

Sorma Rizeli bu konuyu hazırlayana kadar canımız çıktı en sonunda başardık. Bizim gibi bu konu için kendini heba edenler olursa diye de burada paylaştık. Çünkü başka yerde yok!!! :f30:

4. Cevap: Uyuyan Canlıları Uyandırma Ödevi

Uzun uğraşlar sonucu zafere ulaşmak güzel bir şey olsa gerek. Gözün aydın güsellik abidemmm:f40: Bilgiler için de ayrıca teşekkürler;)

5. Cevap: Uyuyan Canlıları Uyandırma Ödevi

Çok denerdim ben bunu :))
    Şimdide denesem dicemde kokuyor diye ablam yaptırmıyor :)) :Smile:

6. Cevap: Uyuyan Canlıları Uyandırma Ödevi

Çok güzel bir çalışma olmuş :f40: Zaten ben biliyodum bir Azmin birde senin elinden bişi kurtulamaz :)