Uykusuzluk ömrü kısaltıyor

'Sağlık bilgisi' forumunda Dark tarafından 21 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Uykusuzluk ömrü kısaltıyor
    ABD'deki Penn State Tıp Fakültesi'nden Dr. Alexandros Vgontzas'ın yaptığı bir araştırmaya göre, uyuyamama hastalığı (insomnia) olanların, kabus görenlerin ve uykuda bölünme sorunu yaşayanların ölüm riskinin diğer insanlara göre daha fazla olduğunu ortaya çıktı.

Yaş ortalaması 49 olan 1741 kişiyle yapılan araştırmada rahat uyku uyuyamayan erkeklerde ölüm oranı yüzde 19,6 iken, kadınlarda yüzde 10,3 olduğu kaydedildi.

Yaptığı çalışmayla ilgili olarak Dr. Vgontzas, araştırmalarının sonucunda 7 veya 8 saatlik uykunun yetişkin bir insanın sağlığı için ideal olduğunu, çalışmalarının ayrıca, genellikle 5 veya 6 saat uyuyanların uyku sürelerinin uzamasının bu kişilerin sağlıkları için yararlı olabileceğini de gösterdiğini söyledi.

Dr. Alexandros Vgontzas'ın, normal uyku düzeni olanlar ile 6 saatten az uyuyanlar karşılaştırıldığında az uyuyanlarda ölüm riskinin beş kat daha fazla olduğu görüldü.

Erkeklerin ise insomniaya kadınlara oranla daha meyilli oldukları gözlendi.

2. Cevap: Uykusuzluk ömrü kısaltıyor

Uykusuzluq problemi gerçekten çoq kötü ama insanın uyku düzeni bi defa bozuldumu kolay kolay düzelmio malesef...

3. Cevap: Uykusuzluk ömrü kısaltıyor

Ben erken mi ölcem yani :confused:

4. Cevap: Uykusuzluk ömrü kısaltıyor

Dün akşam 20:00 da yatıp sabah 11:00 da uyandım. Aradaki açığı kapattım sanırım :f196:

5. Cevap: Uykusuzluk ömrü kısaltıyor

Uzmanlara göre uyku bağışıklık sistemini şarj ediyor.
    Uykunun fazlası ve düzensiz olanı da aynı derecede zarar verir.

6. Cevap: Uykusuzluk ömrü kısaltıyor

Bilgiler için teşekkürler DarK.Uyku düzeni çok önemli ama maalesef benim çok bozuk bir uyku düzenim var:oops:

7. Cevap: Uykusuzluk ömrü kısaltıyor

paylaşım için teşekkürler ama benimde yaz tatilinden beeri uyku düzenim çokkkkkkk bozukk.....:f32: