Uykusuzluk Kilo Yaparmı

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 16 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uykusuzluk Kilo Verdirir mi,
  Uykusuzluk Kilo Yaparmı  Az Uyku Kilo Aldırıyor

  Yapılan bir araştırmada çok uykunun kilo almaya engel olduğunu ve tam tersi olarak az uykunun şişmanlattığını vurgulanıyor.

  San Diego kentinde yapılan ABD Göğüs Hastalıkları Vakfı yıllık konferansında sunulan araştırmaya göre, geceleri 5 saat veya daha az uyuyan kadınların, 7 saat uyuyanlara oranla yüzde 15 daha fazla obez olma riski bulunduğu ortaya çıktı.

  Bulgular, ABD'da hemşirelerin sağlığı konusunda 68 bin 183 orta yaşlı kadın üzerinde yapılan ve 16 yıl izlenen araştırma çerçevesinde elde edildi. Araştırmaya katılan hemşireler, 1986 dan itibaren uyku alışkanlıkları ve kiloları konusunda iki yılda bir araştırmacıları bilgilendirdiler.


  Araştırmaya göre, geceleri 5 saat veya daha az uyuyan kadınlar, 10 yıl sonunda ortalama 2,5 kilo alırken, 7 saat uyuyanlar 0,7 kilo aldılar.

  Araştırmayı yürüten Clevelanddaki Case Western Reserve Üniversitesinden Profesör Dr Sanjay Patel, bu miktarın önemsiz gibi görünebileceğini ancak, bunun ortalama bir rakam olduğunu, çünkü pek çok kadının çok daha fazla kilo aldığını söyleyerek, az miktarda alınan kilo bile kalp ve diyabet hastalığı riskleri doğurabilir dedi.
   
Yükleniyor...
- Uykusuzluk Kilo Yaparmı Forum Tarih
Uykusuzluk Çekiyorsanız Mutlaka Okuyun Sağlık bilgisi 26 Kasım 2013
Uykusuzluk Çekiyormusunuz? Sağlık bilgisi 9 Temmuz 2013
Uykusuzluk İçin Okunan Dualar Dualar ve Faziletleri 25 Şubat 2013
Hamilelik Belirtileri Uykusuzluk Bebek Bakımı 18 Ağustos 2012