Uykusuzluğu doğuran nedenler

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 15 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

  1. Tıp dilinde insomnia denilen uykusuzluğu doğuran nedenler çeşitlidir. Örneğin yorgunluk, mide şişkinliği, hazımsızlık, zayıflatıcı veya uyarıcı ilaçlar, fazla sıcak, rahatsız edici ışık, gürültü sinir bozukluğu, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, ağrılar, kalp veya akciğer hastalıkları, ateş, kaşıntı, günlük olayların etkisi, yatağın uygun olmaması, tedirginlik gibi nedenler uykusuzluğa neden olur. Uykusuzluğu doğuran nedeni bulmak gerekir. Basit uykusuzluklarda yatmadan önce sigara, çay, kahve gibi şeyler içmemek, müzik dinlemek, yatak odasını havalandırmak, bir bardak sıcak süt içmek ve sıcak banyo yapmak çok faydalıdır.

    Uyumadan önce yapılacak derin nefes egzersizleri, meditasyon ve hafif kas açma hareketleri, zihni rahatlatacak ve günün stresini atacaktır.

    İlaç tedavisinin başında kişiyi rahatlatıcı özelliğine sahip ilaçların kullanımı tavsiye edilir. Ortalama 3-4 haftayı kapsayan bir süreç hekim tarafından düzenlenir. Hekim tarafından tavsiye edilen ilaç, doktor kontrolü dışında kesilmemeli ve yine doktor kontrolü dışında yüksek dozlara çıkılmamalıdır.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Aralık 2015
Yükleniyor...
- Uykusuzluğu doğuran nedenler Forum Tarih
uykusuzluğun göze zararları nelerdir? Merak Ettiklerimiz 6 Aralık 2012
Uykusuzluğun Nedenleri Sağlık bilgisi 6 Mart 2012
Uykusuzluğun Tedavisi Nasıl Yapılır? Sorun Cevaplayalım 26 Ağustos 2011
Uykusuzluğun Zararları Sağlık Rehberi 15 Eylül 2010